توصیف چیلر جذبی، قسمت اول، نکات ایمنی راه اندازی چیلر جذبی

توصیف چیلر جذبی، قسمت اول، نکات ایمنی راه اندازی چیلر جذبی
5 (100%) 1 vote

 

در این مجموعه مقالات از چیلر جذبی در آرین پادرا صنعت به توصیف کامل دستگاه چیلر جذبی خواهیم پرداخت. همچنین می توانید از این صفحه به لیست کامل تمام قسمت های این مقاله دسترسی داشته باشید. قبل از شروع توصیف دستگاه به ارایه ملاحظات ایمنی در مورد چیلر جذبی خواهیم پرداخت.

ملاحظات ايمني

 1. كاركرد چيلرهاي جذبي در محدوده مشخصات طراحي بسيار بي خطر و مطمئن است. هنگام استفاده از اين دستگاهها مي توانيد با رعايت مراقبتهاي اوليه ايمني مناسب، از آسيب به دستگاه، تجهيزات و پرسنل جلوگيري نماييد. لازم است روشهاي ايمني و مراقب تهاي اوليه ارائه شده در اين راهنما بطور كامل مطالعه و درك شده وموارد ذكر شده دقيقاً انجام گردد.
 2. براي پاك كردن خطوط لوله يا براي تحت فشار قراردادن دستگاه به هر منظور، از اكسيژن استفاده نكنيد. گاز اكسيژن با بسياري از مواد متداول در كار به سرعت واكنش نشان مي دهد. براي اين منظور از نيتروژن استفاده نماييد و هرگز براي تست از فشار توصيه شده تجاوز نكنيد. فشار مجاز براي تست را از متون راهنما و فشار حك شده بر روي پلاك دستگاه، تهيه كنيد.
 3. شيرهاي دستگاههاي ايمني را هرگز نبنديد.
 4. قبل از راه اندازي هر دستگاهي از نصب صحيح و عملكرد مناسب كليه تجهيزات ايمني كنترل فشار، مطمئن شويد.
 5. اگر يك متخصص دوره ديده برق نيستيد با دستگاههاي ولتاژ بالا كار نكنيد.
 6. تاهنگاميكه از خاموش بودن كليه اجزاء برقي، شامل تابلوهاي كنترل و كليدها، و عدم وجود ولتاژ باقيمانده در خازنها و اجزاء الكترونيكي اطمينان پيدا نكرده ايد، با اجزاء برقي كار نكنيد.
 7. اگر دستگاه از كار باز ايستاد، قبل از راه اندازي مجدد، از بي برق شدن كليه مدارها اطمينان حاصل كنيد.
 8. براي جابجائي ليتيوم برومايد يا هرماده شيميايي ديگرتوسط لوله از مكيدن آن با دهان اكيداً خودداري كنيد.
 9. هنگام حمل ليتيوم برومايد، الكل اكتيل، بازدارنده، (هيدروكسيد ليتيوم و اسيد هيدرو بروميك) حتماً از عينك محافظ ايمني و لباس محافظ مناسب استفاده كنيد . درصورت تماس هريك از اين مواد با پوست، آن موضع را فوراً با آب و صابون بشويد.چشمها را با آب شسته و به پزشك مراجعه نماييد.
 10. در صورتي كه لازم است عمل برشكاري يا جوشكاري روي محفظه پرج انجام شود، از تخليه كامل آن مطمئن شويد.
 11. هيدروژن در مجاورت هوا قابل انفجار است.
 12. هنگام برش با شعله و يا جوش دادن قسمتي از دستگاه چيلر جذبي، مقداري دود زيان آور توليد مي شود. براي جلوگيري از تجمع اين گازها، به طور مداوم محل را تهويه نماييد.
 13. هرگز براي گرم كردن كپسول حاوي مبرد از شعله يا بخار مستقيم استفاده نكنيد. زيرا فشار به طور خطرناكي افزايش مي يابد. درصورت نياز به گرم كردن مبرد، فقط از آب گرم ۴۳ درجه سانتی گراد یا 110 درجه فارنهایت استفاده کنید.
 14. از استفاده مجدد و يا پركردن كپسول هاي مبرد يكبار مصرف خودداري كنيد. اين كار، خطرناك و غير مجاز است. هنگاميكه كپسول خالي شد، گاز باقيمانده درون آنرا كاملاً خارج كرده، شير آن را باز كرده، دور اندازيد.كپسول خالي را در آتش نياندازيد.
 15. هنگاميكه دستگاه تحت فشار است و يا هنگام كاركردن دستگاه، اتصالات دستگاه، درپوش ها و غيره را جدا نكنيد. قبل از جدا كردن هر يك از اتصالات خطوط مبرد از صفر بودن فشار نسبي مطمئن شويد.
 16. كليه شيرهاي اطمينان، ابزار ايمني و غيره بايد دست كم يكبار در سال بازرسي گردد. اگر دستگاه در محيط خورنده اي كار ميكند، تعداد دفعات بازرسي را بيشتر كنيد.
 17. شيرهاي اطمينان بايد قابل رويت بوده يا در بخشهاي مخفي دستگاه نصب نگردد.
 18. از دستگاه بالا نرويد براي اين كار مي توانيد از سكو، يا نردبان استفاده كنيد. در صورت استفاده از نردبان نكات ايمني را رعايت كنيد.
 19. براي بلند كردن يا جا به جا كردن درپوشها يا ساير اجزاء سنگين از تجهيزات مكانيكي (مانند جرثقيل) استفاده كنيد. حتي اگر قطعات سبك باشند، چنانچه خطر لغزش يا عدم تعادل وجود داشته باشد، از اين تجهيزات استفاده كنيد.
 20. قبل از با زكردن خطوط بخار يا آب، شيرها را ببنديد و علامت هشدار دهنده نصب كنيد.
 21. فقط از قطعات يدكي و جايگزين كه طبق كدهاي استاندارد با قطعات اصلي، مطابقت دارند، استفاده كنيد.
 22. تا وقتيكه آب داخل واتر باك س ها به طور كامل تخليه نشده است، پيچهاي درپوش آن را شل نكنيد.
 23. به طور متناوب، تمام شيرها، اتصالات و سيستم لوله كشي را از لحاظ خوردگي، زنگ زدگي، نشتي، يا صدمه ديدگي بازرسي كنيد.

 

Leave a Reply

نفر اولی باش که نظر میده

باخبر شدن از
avatar
wpDiscuz

سوالی دارید؟در تلگرام پاسخگوی شما هستیم!

Scroll Up