هوشمند سازی ساختمان

درباره گروه هوشمند سازی ساختمان

در سال های اخیر و با آزادسازی نرخ حامل های انرژی، ضرورت مدیریت هوشمند انرژی در ساختمان ها اعم از مسکونی، اداری، تجاری و … بیش از پیش نمایان گردید. آرین پادرا صنعت توسعه سیستم نرم افزاری مطابق با نیازهای بومی و شرایط ساختمان های ایرانی در کنار استفاده از تجهیزات سخت افزاری تولید اروپا و آمریکا سعی بر آن دارد تا کیفیتی دوچندان را به سازندگان و ساکنان ساختمان های هوشمند ارائه نماید.

این مهم به جز با تلاش های مجدّانه متخصصین آرین پادرا صنعت برپایه سالها تجربه محقق نخواهد شد. از آنجا که به عنوان عضوی از جامعه متخصصین انرژی و ساختمان بر این باوریم که ایرانیان شایسته ی بهترین های جهانند، کوشش مان همواره بر محور ارائه ی باکیفیت ترین محصولات و راهکارها به بازار داخلی است.

مؤلفه های ساختمان هوشمند

موتورخانه هوشمند

مدیریت هوشمند انرژی

روشنایی هوشمند

پارکینگ هوشمند

امنیت هوشمند

ایمنی هوشمند

تجهیزات ساختمان هوشمند

 

کنترل هوشمند روشنایی

سيستم هاي روشنايي، سهم عمده اي از مصرف انرژي در يك ساختمان را شامل مي شوند. در يك سيستم هوشمند ساختمان با بهره مندی از سنسورهاي حرکتی، سنسورهاي تشخيص نور محيط و نصب كليدهاي هوشمند علاوه بر امكان تنظيم ميزان نوردهي محيط، مصرف انرژي تا حد چشمگيري كاهش مي يابد. بطور كلي امكاناتي كه در راستاي كنترل روشنايي در يك خانة هوشمند در اختيار كاربران قرار مي گيرد ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد:

 

قابليت كنترل سيستم روشنايي بر اساس سناريو هاي مختلف


سناريو ورود، خروج، مهمان، خواب، و ...فرض كنيد در سناريو خواب بدون نياز به سركشي به تمام نقاط منزل ميتوان از داخل اتاق اصلي يا از طريق موبايل يا تبلت خطوط روشنايي را در شدت روشنايي مورد نظر تنظيم كرد.

قابليت كنترل سيستم روشنايي بر اساس حسگر

در محيط هاي خالي از سكنه سيستم روشنايي براي صرفه جويي در مصرف انرژي غير فعال ميشود و در صورت تشخيص حضور افراد به صورت خودكار فعال ميشود.

تنظیم هوشمند میزان روشنایی

 اين قابليت وجود دارد كه اگر درصد روشنايي محيط از ميزان مطلوب بيشتر شد تعدادي از سر خط هاي روشنايي براي جلوگيري از هدر رفتن انرژي به طور .اتومات خاموش شوند و بالعكس

قابليت كنترل و فرمان به سيستم روشنايي در خارج از منزل از طريق تلفن هوشمند و وب

قابليت كنترل و فرمان به سيستم روشنايي در هر نقطه از منزل از طريق ريموت كنترل، قابليت كنترل سيستم روشنايي تمامي نقاط منزل از طريق موبايل يا تبلت، قابليت كنترل سيستم روشنايي تمامي نقاط منزل از اتاق مستر یا هر نقطه دیگر

قابليت تنظیم شدت نور

در خانه هوشمند اين مزيت وجود دارد كه شدت روشنايي تعدادي از خطوط را بر اساس شرايط مورد نظر از ۰ تا %۱۰۰ ميزان خروجي تنظيم كند كه علاوه بر زيبايي محيط باعث صرفه-جويي در مصرف انرژي مي شود

سیستم نورپردازی پیشرفته

امروزه با پيشرفت علوم طراحي نماي سازه ها و نيز بهره گيري از تجهيزات روشنايي مدرن در پياده سازي سيستم هاي نوين نورپردازي سن ها ميتوان در اين زمينه نيز خدمات شاياني را ارائه نمود. در اين راستا شركت مهندسي ایده پردازان با استفاده از تجهيزات مختلف نورپردازي از جمله وال واشرها، پار-ال اي دي ها ، چراغهاي دكوراتيو، نورهاي مخفي، RGB و حتي Moving Head بهترين سيستم هاي نورپردازي نما، صحنه، سالن ها و ... را ارائه مي نمايد.

 

سیستم پرده برقی،  کرکره،  سایبان، درب هوشمند و اتوماتیک

 

قابلیت های پرده هوشمند:

 • کنترل براحتي انواع مدلهاي پرده برقی، كركره و سايبان را براحتي و با روش هاي مختلف.
 • کنترل با استفاده از كليدهاي هوشمند و صفحه نمایش لمسی به صورت دستور مستقيم ، سناريو، گوشی هوشمند و وب از راه دور.
 • امکان باز و بسته شدن پرده به صورت اتوماتیک در زمانهاي مختلف و تحت تاثیر شدت نور داخل و خارج ساختمان و يا شدت گرماي محيط.

 

 

سرمایش و گرمایش هوشمند

 

 • کنترل سیستم های سرمایش و گرمایشی 
 • امکان تعریف دمای مطلوب توسط کاربر
 • کاهش مصرف انرژی 
 • کنترل از راه دور توسط نرم افزار موبایل و یا از طریق وب به صورت آنلاین و آفلاین
 • امکان تعریف سناریو های مختلف
 • امکان تشخیص باز بودن پنجره و درب و قطع اتوماتیک سیستم های گرمایش و سرمایشی

 


دوربین مداربسته و سیستم کنترل امنیتی و حفاظتی

 

برقراري ايمني و امنيت در يك ساختمان مسكوني همواره يكي از دغدغه هاي ساكنين بوده است. در يك خانه هوشمند علاوه بر سيستمهاي پسيو نظير آژيرها و زنگ های هشدار، سنسورهاي حضور، سنسورهاي تشخيص شكسته شدن شيشه و سنسورهاي درب و پنجره -سيستمهاي اكتيوي نظير شبيه سازي حضور نيز در بحث سيستم امنيتي وجود دارند.
امكاناتي كه خانه هوشمند در بحث ايمني و امنيت در اختيار ساكنين قرار ميدهد، ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد:

 

قابليت فعال كردن سيستم امنيتي براساس مدهاي امنيتي متفاوت نظير خروج از منزل، مسافرت , غیره

درصورت ورود شخص غير مجاز به داخل منزل زنگ های هشدار داده ميشود و همچنين در صورت عدم حضور ساكنين در منزل سيستم هوشمند به صاحبخانه SMS ارسال مي كند.

شبيه سازي حضور

درصورت انتخاب سناریو امنيتي مسافرت سيستم هوشمند در ساعاتي از شبانه روز بر اساس زمانبندی معين تعدادي از چراغ ها روشن و خاموش نموده و همچنين پرده ها را باز و بسته مي كند تا اين تصور بوجود بیاید كه كسي در داخل منزل حضور دارد.
آگاهي از باز و بسته بودن در و پنجره ها در هنگام خروج از منزل به صورت زنگ هشدار و يا به صورت پيام صوتي
در صورت وقوع آتشسوزی سيستم هشدارهاي لازم را به صورت زنگ هشدار و يا پيام صوتي اعلام ميكند و در صورت عدم حضورساكنين در داخل منزل به صاحبخانه پيام ارسال ميكند.

امکان مشاهده دوربین مداربسته از طریق نرم افزار موبایل
امکان یکپارچه سازی با آیفون ساختمان جهت جوابگویی به مهمان حتی زمانی که در خانه تشریف ندارید

Demo Content

امکان یکپارچه سازی با سیستم های RFID جهت ورود اتوماتیک و بدون کلید توسط مالک یا از درب پارکینگ
امکان کنترل و بررسی ورود و خروج های مشکوک

 

اعلام یا اطفاء حریق

 • به حداقل رساندن خسارت های ناشی از حریق
 • اطلاع رسانی به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق
 • امکان تشخیص حریق توسط سنسورهای دود، حرارت و شعله
 • بسته شدن شیر اصلی گاز
 • توقف آسانسورها در طبقات خاص
 • باز شدن تمام درب های خروجی 

هشدارها:

 آژیر خطر : در صورت بروز  یک حادثه آژیر به صدا درآمده و تا رسیدگی افراد به موضوع ادامه پیدا می کند .

اعلام هشدار صوتی : در صورت بروز حریق در ساختمان می توان به جای استفاده از آژیر خطر از سیستم صوتی استفاده کرده و   پیامی را که از قبل برای آتش سوزی ضبط شده است را پخش نمود .

ارسال SMS : سیستم هوشمند مرکزی در صورت بروز حریق ، به مالکین ساختمان یکSMS مبنی بر بروز حریق ارسال می کند .

 

سیستم هومشند اعلام نشت گاز

 

یکی دیگر از مواردی که در اکثر ساختمان های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد ، سیستم هوشمند اعلام نشت گاز می باشد. با وجود این سیستم ، اگر به هر دلیلی در ساختمان نشتی گاز بوجود آید سیستم مطلع شده و عکس العمل  برنامه ریزی شده مشخصی را انجام خواهد داد .

امکانات سیستم هوشمند اعلام نشت گاز:

 • قطع شیر اصلی گاز ساختمان
 • پخش صدای هشدار اعلام در هنگام نشت گاز
 • اعلام هشدار صوتی صورت تفکیک شده در ساختمان و مکان های تعریف شده
 • قطع برق واحد جهت  جلوگیری از روشن شدن سهوی چراغ ها
 • ارسال SMS به ساکنین
 • تعریف سناریو های مختلف دلخواه

اتوماسیون فضای سبز ، باغچه

دیگر نگران آبیاری باغچه خود نباشید در سیستم خانه هوشمند باغچه شما قابل برنامه ریزی هست طوری که این سیستم به نوع گیاهان شما حساس باشد و آداب نگهداری هر گیاهی را به صورت جداگانه رعایت کند . بعضی گیاهان را صبح آبیاری کند بعضی را بعد از ظهر نیم ساعت آبیاری کند و بعضی را فقط مرطوب نگه دارد. تصور کنید که آبنما ، نورپردازی ، رقص نور و آبیاری به صورت هوشمندانه ای عمل کند و با توجه به میل شما عمل کنند. دیگر نیازی ندارید که همیشه چراغ ها را تا پاسی از شب روشن نگه دارید و بعد خود شخصا آنها را خاموش کنید . سیستم می تواند به صورت اتوماتیک با توجه به ساعت ، روزهای هفته ، میزان روشنایی کارهای از قبل تعریف شده را انجام دهد یا اینکه با فشار یک دکمه یک سناریوی مشخص را به انجام برساند.

 • امکان تعریف سناریو های مختلف برای گیاهان مختلف
 • صرفه جویی در مصرف آب و برق
 • امکان کنترل تجهیزات به صورت آنلاین و آفلاین از طریق تلفن همراه و کامپیوتر

اتوماسیون استخر و جکوزی هوشمند

 

با بکارگیری و تجهیز استخر به سیستم هوشمند ما، تنها کافسیت قبل از حرکت با زدن یک گزینه بر روی تلفن همراه خود دستور آماده سازی استخر را صادر کنید. پمپ های آب روشن می شوند، شیر های مربوط به هر بخش باز شده کار آبگیری آغاز می شود بعد از رسیدن آب به مقدار نیاز شیرها به تدریج بسته شده و آبگیری متوقف می شود. سپس سیستم تصفیه با بررسی و آنالیز سلامت آب به صورت هوشمند اقدام به تنظیم سلامت آب می کند. و در نهایت سیستم هوشمند دمای آب ایده ال شما را تنظیم کرده و هنگام ورود شما کلیه امور انجام شده و مجموعه قابل استفاده می باشد.

 • انجام میزان گرمایش و تصفیه آب استخر و جکوزی بصورت اتوماتیک در طی شبانه روز
 • نمایش دمای آب استخر بر روی صفحه نمایش لمسی
 • تنظیم ساعات فعالیت پمپ تصفیه آب 
 • صرفه جویی در مصرف انرژی در طول ساعات شبانه روز
 • حذف کلیدهای قدرت از محیط استخر به جهت پیشگیری از خطر برق گرفتگی 
 • کنترل روشنایی ها و پمپ جکوزی و هر نوع وسیله دیگر در فضای استخر بوسیله کلیدهای فرمان24 ولتی به جای کلیدهای 220 ولتی

 

سیستم هوشمند تجهیزات صوتی وتصویری

در خانه هوشمند ديگر نيازي به استفاده از ريموت IR جهت روشن و خاموش نمودن تلويزيونها و LCD ها و يا اسپليتها نخواهيم داشت. اين قابليت درسيستم هوشمند وجود دارد كه مي توان كدهاي ريموت هاي كنترلي مختلف را به كليدهاي هوشمند انتقال داد و تغييرات هريك از دستگاهها را از هركليد در هر فضا اعمال نمود ويا در سطح بالاتر، شما ميتوانيد با استفاده از صفحه نمایش لمسی هاي پرتابل و تب لتها كليه ريموت هاي وسايل الكترونيكي مورد استفاده خود را بصورت يكجا در اختيار داشته و تنها با يك كليك به مديريت هريك از آن وسايل بپردازيد.

 

 

پارکینگ هوشمند و مکانیزه

فرآیند بهره برداری از پارکینگ ها را برای استفاده کنندگان به شرح ذیل می توان خلاصه نمود :

 

اطلاع از وضعیت پارکینگ

جهت پرهیز از تاخیر و یا بروز ترافیک ، قبل از انتخاب مسیر راننده به سوی پارکینگ باید وی از وضعیت پر یا خالی بودن پارکینگ مطلع گردد.
صف ورود به پارکینگ : استفاده کنندگان باید در کمترین ترافیک ورودی جهت پارکینگ قرار بگیرند.

کنترل دسترسی به پارکینگ

با توجه به تنوع استفاده کنندگان از پارکینگ باید روش و یا روش هایی برای ورود به پارکینگ مورد توجه قرار گیرد که برای همگان قابل استفاده بوده کمترین معطلی را برای راننده به همراه داشته باشد.

هدایت شدن به خلوت ترین مسیر و نزدیک ترین محل پارک منطبق با تعریف و یا نیاز راننده

سیستم باید قادر باشد راننده را به خلوت ترین مسیر و نزدیک ترین محل پارک براساس ساختمانی که وی درخواست دسترسی به آن را داشته و یا دارای پارکینگ اختصاصی برای می باشد ( مالکین ساختمان ، هتل و ... ) هدایت نمایند.

هدایت شدن به سمت نزدیک ترین راه انتقال به طبقات

 سیستم باید قادر باشد، مراجعه کنندگان را پس از پارک خودرو به نزدیک ترین راه منتهی به ساختمان های مورد نظر ایشان راهنمایی نماید.

راهنمایی جهت پیدا کردن خودروی پارک شده

با توجه به وسعت پارکینگ و تعداد خودروهای قرار گرفته در آن پس از بازگشت راننده به پارکینگ باید سیستم قادر باشد محل پارک دقیق خودرو به وی را نمایش و هدایت نماید.

هدایت به سمت نزدیک ترین درب خروج

سیستم باید قادر باشد راننده را به نزدیک ترین درب خروج راهنمایی نماید.

پرداخت هزینه پارکینگ

در صورت نیاز به پرداخت وجه مربوط به پارکینگ ، سیستم باید قادر باشد روش های متناسب و متنوع برای پرداخت را پشتیبانی نماید.

امنیت در هنگام خروج

سیستم جهت پرهیز از سرقت خودرو از داخل پارکینگ باید قادر باشد هویت راننده و تایید بودن خروج خودرو توسط وی را مورد ارزیابی قرار دهد.

صف خروج

سیتم باید قادر باشد کمترین ترافیک را در هنگام خروج خودروها ایجاد نماید.

حفظ امنیت در هنگام خروج

سیستم جهت پرهیز از سرقت خودرو از داخل پارکینگ باید قادر باشد هویت راننده و تایید بودن خروج خودرو توسط وی را مورد ارزیابی قرار دهد.

 

با نصب سنسور های تشخیص حضور خودرو در تمامی جایگاه های پارک، تابلوهای هوشمند بالای هر جایگاه و تابلوهای نصب شده در ورودی هر راهرو و ورودی هر طبقه تعداد جایگاه خالی موجود در آن بخش را به مراجعه کننده نشان می دهند، همچنین تمامی تابلو های راهنمایی و مسیر یابی، مراجعه کنندگان را به نزدیکترین جایگاه خالی پارک هدایت می کنند، در هنگام شلوغی پارکینگ و اوج مراجعه سیستم به صورت هوشمند، مراجعه کنندگان را در طبقات دارای جایگاه خالی تقسیم کرده و از ایجاد ترافیک داخلی جلوگیری می کند.

 

امکانات پارکینگ هوشمند

1.ساماندهی و مدیریت هوشمند پارکینگ و جلوگیری از ورود وسایل نقلیه غیرمجاز
2.امکان دریافت گزارشات گوناگون در خصوص تردد خودروها و...
3.امکان تنظیم فعال شدن سیستم روشنایی و تهویه پارکینگ بطور هوشمند با ورود و خروج اتومبیل
4.برقراری شرایط امنیتی مطلوب برای پارکینگ بدون نیاز به حضور نگهبان
5.امکان راهنمایی هوشمند خودرو ورودی به نزدیک ترین یا مناسب ترین جایگاه پارک
6.مدیریت و ساماندهی خودروهای ورودی و امکان صدور قبض پارکینگ
7.سیستم هوشمند زمانبندی و اجرای فرامین در ساختمان هوشمند

 

كليه سيسمتهاي هوشمند اجرايي درساختمان قابليت زمانبندي براساس نياز و درخواست كارفرما را دارا ميباشند. با اين روش مي توان برنامه هاي روتين كه بصورت مكرر و روزانه در ساختمان اجراء مي گردد را توسط اين سيستم برنامه ريزي و هدايت نمود. با اينكار تمامي دستورات بدون هرگونه نقص يا فراموشي انجام می شود.

همچنین از اینجا  میتوانید به مقالات مرتبط با پارکینگ هوشمند دسترسی داشته باشید و یا با دیدن این ویدیو با قابلیت های یک پارکینگ کامل اجرا شده آشنا شوید.

مانیتورینگ و کنترلینگ سیستم های خانه هوشمند

تجهیزات هوشمند سازی شرکت آرین پادرا صنعت اين امكان را فراهم میکند  كه بتوان اطلاعات كامل و ارزنده اي را از كليه سيستم هاي هوشمند نصب شده، بدست آورده و جهت مديريت بهتر استفاده نمود. اين اطلاعات قابليت نمايش بر هريك از وسايل ارتباطي مدرن و پيشرفته امروزي را داشته و توسط نرم افزارهايي كه تحت قالبهاي اندرويد، آيفون، ويندوز و وب- سرور طراحي شده اند ميتواند بر روي هريك از تجهيزات سخت افزاري همچون كامپيوتر، لب تاپ، تب لت قابل نمايش، كنترل و برنامه ريزي باشند.

 

مقالات مرتبط

آشنایی با مبانی برق کنترل و اتوماسیون

ﻣﺪار ﻓﺮﻣﺎن :    ﺑﻄﻮر ﮐﻠﯽ ﻣﺪار ﻓﺮﻣﺎن ﻋﺒﺎرت اﺳﺖ از ﻣﺪاری ﮐﻪ ﻓﺮاﻣﯿﻦ ﮐﻨﺘﺮﻟﯽ را ﺑﺮای ﻣﺪار ﻗﺪرت ﺻﺎدر ﻣﯽ ...
ادامه مطلب

با اصطلاحات متداول در دنیای دوربین های مدار بسته آشنا شوید

قسمتی از اصطلاحات متداولی که ممکن است در مورد سیستم های CCTV و در مشخصات ذکر شده برای تجهیزات با ...
ادامه مطلب

خانه‌های هوشمند دقیقا برای ما چکار می‌کنند؟

به نظر شما یک خانه هوشمند ایده‌آل چطور خانه‌ایست؟ برای اینکه بهتر این مفهوم را درک کنید تصور کنید: از دانشگاه یا ...
ادامه مطلب

ال‌جی خانه‌ها را هوشمند می‌کند

5 / 5 ( 1 vote ) ال‌جی خانه‌ها را هوشمند می‌کند با ورود فناوری خانه هوشمند در چند سال ...
ادامه مطلب

سوالی دارید؟در تلگرام پاسخگوی شما هستیم!

Scroll Up
Skip to toolbar