منوی دسته بندی

انواع مختلف سیستم های HVAC برای ساختمان های تجاری

بر کسی پوشیده نیست که سیستم های HVAC بخش ضروری ساختمان های صنعتی، تجاری، سازمانی یا مسکونی هستند. آنها فضاهای مدرن را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می دارند تا همه در تمام طول سال راحت باشند.

هدف اولیه یک سیستم تهویه مطبوع تجاری، ایجاد آسایش حرارتی برای ساکنین ساختمان با مدیریت و تنظیم شرایط هوای بیرون و حفظ هوای داخل در دمای مطلوب است.

اگر تجربه ای در زمینه سیستم های HVAC تجاری دارید، ممکن است با انواع مختلف سیستم های HVAC که امروزه در بازار موجود است آشنا باشید. تمام ترکیبات در نهایت به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

• سیستم های تک تقسیم

• سیستم های چند تقسیم

• سیستم های VRF یا VRV

در این مقاله، انواع سیستم های تهویه مطبوع برای ساختمان های تجاری را با جزئیات بررسی خواهیم کرد:

سیستم های تک اسپلیت در انتهای سیستم های HVAC تجاری مقرون به صرفه تر هستند. آنها به ویژه برای مشاغل کوچک، کافه‌ها، مغازه‌ها و دیگر فضاهای دنج از این قبیل ایده‌آل هستند. نکته مهم این است که هر واحد داخلی دارای یک واحد خارجی است، بنابراین اگر به دنبال گسترش فضای تجاری خود هستید، همیشه می توانید ظرفیت خنک کننده اضافی را به نسبت 1:1 به این سیستم ها اضافه کنید.

این سیستم‌های تهویه مطبوع معمولاً شامل کوره‌های هوا هستند که هوا را از طریق کانال‌های هوا به گردش در می‌آورند و تهویه‌کننده‌هایی که هوا را از طریق خطوط مبرد عبور می‌دهند. یکی از اشکالات سیستم های تک تقسیم این است که اگر می خواهید فضایی را به طور جداگانه کنترل کنید، باید یک واحد بیرونی تهیه کنید که فضای زیادی را اشغال می کند.

از سوی دیگر، سیستم‌های مولتی اسپلیت از چندین واحد داخلی تشکیل شده‌اند که همگی به یک واحد خارجی با اندازه بسیار بزرگ‌تر متصل هستند. اینها برای فضاهای بزرگتر مانند مغازه های خرده فروشی، غذاخوری، مطب پزشک و فضاهای تجاری نیز طراحی شده اند، به ویژه آنهایی که دارای دیوارهای زیاد و طبقات متعدد هستند.

این سیستم‌ها از پمپ‌های حرارتی تشکیل شده‌اند که هوا را در مسیری که هوا به‌طور طبیعی جریان می‌یابد به گردش در می‌آورند و در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کنند. با این حال، هزینه نصب ممکن است بیشتر باشد زیرا زمان نصب بیشتری نیاز دارند.

سیستم VRV (Variable Refrigerant Volume) یا VRF (Variable Refrigerant Flow) یک پمپ حرارتی است که شامل استفاده از مبرد در خطوط سرمایش و گرمایش است. این سیستم دارای بیش از یک اواپراتور است که به یک واحد کندانسینگ متصل است.

توجه به این نکته مهم است که سیستم Heat Recovery VRF قادر است با استفاده از هوای گرم از مناطق مختلف ساختمان و استفاده از آن برای ارائه گرما در مکان‌های مورد نیاز، سرمایش و گرمایش فضاهای مختلف را همزمان فراهم کند. این سیستم ها به ویژه برای ساختمان هایی با اتاق های کوچکتر ایده آل هستند.

در دنیای امروزی که فناوری به طور مداوم در حال پیشرفت بیشتر و بیشتر است، سیستم های HVAC به مراقبت و توجه تخصصی نیاز دارند. آنها باید هر از چند گاهی به روز شوند تا آسایش و خواسته های همه سرنشینان را برآورده کنند. همچنین مهم است که یک سرویس تهویه مطبوع برای نگهداری منظم سیستم خود و به حداکثر رساندن طول عمر آن استخدام کنید.Source by David Kagan

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments