منوی دسته بندی

توضیحی در مورد نحوه عملکرد پمپ های حرارتی

پمپ های حرارتی دستگاه هایی هستند که برای انتقال گرما از مکانی به مکان دیگر از انرژی کمی استفاده می کنند. معمولاً از آنها برای بیرون کشیدن گرما از هوا یا زمین به منظور گرم کردن ساختمان استفاده می شود. همچنین می توان آنها را برای خنک کردن ساختمان معکوس کرد. آنها تقریباً مانند کولرهای گازی کار می کنند، با این تفاوت که می توانند هم کار کولر و هم کوره را انجام دهند. بنابراین، هنگام استفاده از پمپ های حرارتی، نصب هر دو سیستم گرمایش و سرمایش ضروری نیست – یک سیستم واحد هر دو کار را انجام می دهد. آنها همچنین نسبت به کوره ها کارآمدتر هستند زیرا آنها صرفاً گرما را به جای سوزاندن سوخت برای تولید آن انتقال می دهند. اما در نتیجه، آنها در آب و هوای معتدل به جای شدید بهتر عمل می کنند. برای افرادی که در آب و هوای معتدل مانند آریزونا هستند، استفاده از پمپ های حرارتی آریزونا به جای کوره و تهویه مطبوع می تواند در هزینه های آب و برق صرفه جویی زیادی کند.

انواع مختلفی از پمپ های حرارتی وجود دارد، اما همه آنها بر اساس اصل انتقال حرارت عمل می کنند، یعنی انتقال حرارت از یک مکان به مکان دیگر به جای سوزاندن سوخت برای ایجاد آن. به دلیل قانون دوم ترمودینامیک، گرما به طور طبیعی از مکانی با دمای بالا به مکانی با دمای پایین تر جریان دارد. آنها از مقادیر کمی انرژی برای معکوس کردن این فرآیند استفاده می کنند و گرما را از مناطق با دمای پایین می کشند و آن را به مناطق با دمای بالا منتقل می کنند – از منبع گرما مانند زمین یا هوا به یک هیت سینک مانند یک ساختمان. یک نوع متداول پمپ حرارتی یک منبع هوا است که گرما را از هوای بیرون از ساختمان خارج می کند و آن را از طریق کویل های پر از مبرد به داخل پمپ می کند.

پمپ های حرارتی منبع هوا AZ از دو فن، کویل های یخچال، یک کمپرسور و یک شیر معکوس تشکیل شده است. از یک فن برای آوردن هوای بیرون بر روی کویل‌های یخچال استفاده می‌شود، که گرما را به داخل منتقل می‌کند، جایی که توسط یک فن دوم از کویل‌ها دمیده می‌شود و در داخل ساختمان پخش می‌شود. هدف از شیر معکوس، معکوس کردن جریان مبرد است تا سیستم به سمت عقب عمل کند. به جای پمپاژ گرما به داخل ساختمان، گرما را آزاد می کند، مانند کولر. سپس مبرد گرمای داخل پمپ را جذب می کند و آن را به خارج از جایی که آزاد می شود حمل می کند. سپس مبرد خنک می شود و دوباره به داخل جریان می یابد تا گرمای بیشتری بگیرد.

پمپ‌های حرارتی منبع زمینی مانند پمپ‌های منبع هوا عمل می‌کنند با این تفاوت که گرما را از زمین یا آب زیر زمین جذب می‌کنند و سپس هنگام کار در حالت معکوس، گرما را به داخل خانه یا برعکس منتقل می‌کنند. پمپ حرارتی جذبی AZ یک واحد منبع هوا است که به جای برق، از انرژی خورشیدی، پروپان، گاز طبیعی یا آب گرم شده زمین گرمایی تغذیه می‌کند. تفاوت اصلی بین مدل‌های منبع هوا و پمپ‌های جذبی این است که به جای فشرده‌سازی مبرد، پمپ‌های جذبی، آمونیاک را به آب جذب می‌کنند و سپس یک پمپ کم توان آن را تحت فشار قرار می‌دهد. منبع گرما آمونیاک آب را می جوشاند و فرآیند از نو شروع می شود.Source by Alice Lane

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments