منوی دسته بندی

کارکرد سیستم HVAC

HVAC برای گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع در نظر گرفته شده است. هدف HVAC کنترل دمای هوا در داخل فضای “تهویه مطبوع” اختصاص داده شده و همچنین کنترل رطوبت، فیلتر کردن هوا و تامین هوای طبیعی بیرون برای کنترل سطوح اکسیژن و دی اکسید کربن قابل توجه در اطراف فضای مطبوع است. کنترل اصلی توسعه هوا یا خشکسالی. هر یک از این عناصر شامل یک سیستم HVAC کارآمد است.

قطعات اصلی تهویه مطبوع

هر سیستم HVAC عمدتاً از کوره، مبدل حرارتی، کویل تبخیرکننده، واحد متراکم، لوله های مبرد، ترموستات، کانال، دریچه ها و پمپ حرارتی تشکیل شده است.

اهمیت و وظیفه هر یک از قسمت های تهویه مطبوع در زیر ذکر شده است.

1. کوره: کوره حداکثر سهمی از فضای یک سیستم HVAC را اشغال می کند. معمولاً در زیرزمین پشت دری وجود دارد که هیچ کس هرگز آن را باز نمی کند، با این حال بخش عمده ای از یک سیستم HVAC است. وظیفه آن انتقال هوا از مبدل حرارتی به کانال های هوا (مجرای) است. کوره معمولاً با دیگهای بخار اشتباه گرفته می شود، با این حال آنها قطعات جداگانه ای هستند.

2. مبدل حرارتی: این قسمت در بالا ذکر شده است اما بخشی از کوره نیست. در داخل کوره قرار دارد، با این حال مبدل حرارتی وظیفه خود را دارد. این گرما را به هوای نزدیک از محفظه احتراق می افزاید.

3. کویل اواپراتور: این قسمت علاوه بر این در کوره وجود دارد، اما وظیفه کاملا متفاوتی را بر عهده دارد. یک مبرد (مایع که باعث خنک شدن می شود) از طریق سیم پیچ اواپراتور حرکت می کند، که گرما را از هوای عبوری از روی آن وارد می کند.

4. واحد چگالش: واحد متراکم شبیه کویل اواپراتور است. در داخل واحد مکعبی شکل، واحد چگالش نیز گرما را با هوایی که آن را می دمد مبادله می کند، اما برخلاف سیم پیچ تبخیرکننده، گرما ساطع می کند.

5. لوله‌های مبرد: این لوله‌های فلزی، حلقه اواپراتور را با سیم‌پیچ چگالش متصل می‌کنند، که به طور کلی به این معنی است که لوله‌های مبرد به واحدهای HVAC هوای داخلی و خارجی می‌پیوندند. آنها در نظر گرفته شده اند که حاوی مبرد خنک کننده تحت طیف وسیعی از دما باشند.

6. ترموستات: این قسمت کوچک معمولاً روی دیوار در سطح اصلی خانه قرار دارد و بسته به دمایی که آن را تنظیم کرده‌اید، می‌توانید تهویه مطبوع یا سیستم گرمایشی خود را روشن کنید. بهتر است یک ترموستات قابل برنامه ریزی یا “هوشمند” داشته باشید تا دمای خانه خود را بدون توجه به احتمال عدم حضورتان تنظیم کنید، که به این معنی است که می توانید قبض انرژی خود را به حداقل برسانید.

7. کانال: کانال های هوا وظیفه دارند هوا را در سراسر خانه جابجا کنند. هوا از طریق بخش های خاصی از کانال وارد سیستم HVAC می شود و از طریق مناطق مختلف به اتاق ها پخش می شود.

8. دریچه ها: با عبور هوا از کانال، از طریق دریچه ها وارد اتاق می شود. کاربران در مورد پوشش های مستطیلی که فورا و هوا را می گیرند می دانند.

9. پمپ حرارتی: در ماه های گرم تر، پمپ حرارتی گرما را از خانه یا اتاق به بیرون می برد. و در ماه های سردتر، برعکس عمل می کند.

همه سیستم های HVAC از قطعات تشکیل شده است که در بالا ذکر شد و هر یک از مولفه های ذکر شده متکی بر سایر مؤلفه ها برای عملکرد مناسب و کارآمد است.Source by Ankur Choudhary

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments