منوی دسته بندی

انتخاب سیستم HVAC مناسب

سیستم تهویه و تهویه مطبوع گرمایش خانه هم برای خود سیستم و هم از نظر انرژی مصرفی می تواند بسیار پرهزینه باشد. یک سیستم تهویه مطبوع با کیفیت باید بتواند یک خانه را در دمایی راحت و بدون هزینه بسیار بالا نگه دارد. بنابراین انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب یکی از مهمترین تصمیمات مالی است که صاحب خانه باید بگیرد. به خاطر داشته باشید که قیمت تنها عامل نیست زیرا یک سیستم HVAC چیزی است که دمای خانه را ثابت و راحت نگه می‌دارد. توانایی لذت بردن از راحتی خانه تا حد زیادی به کیفیت هوای داخل خانه و اثربخشی سیستم HVAC بستگی دارد.

در یک سیستم HVAC جدید به دنبال چه چیزی باشید

عواملی که باید هنگام تصمیم گیری در مورد سیستم HVAC جدید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

• توان مورد نیاز سیستم. این به اندازه فضایی که باید شرطی شود بستگی دارد. یک تهویه مطبوع کم اندازه برای حفظ دمای راحت تلاش می کند. اگر خیلی بزرگ باشد، خیلی سریع روشن و خاموش می شود بدون اینکه هوا به درستی رطوبت بگیرد. صاحب خانه یا خانه ای می گیرد که خیلی گرم است یا خانه ای که سرد و مرطوب است. در هر دو وضعیت، واحدها دچار فرسودگی و پارگی اضافی می شوند. این ممکن است باعث شود آنها زودتر از اندازه ای که برای خانه مناسب باشند شکست بخورند.

• ضمانت نامه ها و قراردادهای خدماتی که با سیستم HVAC همراه است. صاحب خانه طبیعتاً می خواهد گزینه ای را انتخاب کند که بیشترین صرفه جویی در هزینه را در طول عمر سیستم داشته باشد. انتخاب یک تولید کننده با نام تجاری شناخته شده گاهی اوقات می تواند تضمین کند که آنها بهترین ارزش را برای پول خود دارند.

• کاربرپسند بودن. دستورالعمل‌های نگهداری سیستم و برنامه‌ریزی ترموستات باید واضح و آسان باشد.

• فاکتور نویز. یک سیستم HVAC باید بی سر و صدا کار کند.

• امکانات. اینها شامل مرطوب کننده ها و رطوبت گیرها و همچنین فیلترهای HEPA برای اطمینان از کیفیت هوای خوب در داخل خانه است.

• وضعیت کانال های موجود خانه. قبل از نصب، بازرسی کانال از نظر ترک و سوراخ مهم است. کانال های دارای شکاف یا سوراخ به هوا اجازه خروج می دهند و ممکن است کارایی سیستم را تا 20 درصد کاهش دهند.

مزایای منطقه بندی

یک سیستم تهویه مطبوع منطقه‌ای می‌تواند با کنترل جریان هوا، هوای گرم یا خنک را برای اتاق‌های خاصی در خانه فراهم کند. این بدان معنی است که صاحب خانه می تواند برخی از اتاق های خانه خود را بدون خنک کردن همه آنها خنک کند. منطقه بندی یک سیستم تهویه مطبوع را بسیار کارآمدتر می کند و در نتیجه در هزینه صاحب خانه صرفه جویی می کند.

کارایی کوره

گزینه اصلی برای یک کوره تک مرحله ای و دو مرحله ای است. با یک کوره تک مرحله ای، تنها یک گزینه از نظر دما وجود دارد تا واحد روشن یا خاموش باشد. کاربر هیچ گزینه ای برای تغییر به تنظیمات پایین تر ندارد. با کوره دو مرحله ای گیرش کم و گیرش زیاد دارند. این واقعیت که دارای دو مرحله است به کوره اجازه می دهد تا انرژی کمتری مصرف کند زیرا تنظیم بالا برای هوای بسیار سرد محفوظ است.

رتبه بندی SEER

نسبت بهره وری انرژی فصلی (SEER) روشی برای تعیین کارایی یک سیستم تهویه مطبوع است. رتبه بالاتر SEER نشان دهنده کارایی بیشتر و در نتیجه هزینه کمتر برای خنک کردن خانه است. در بیشتر موارد، کولرهای قدیمی تر از مدل های جدیدتر رتبه SEER کمتری دارند. تعدادی دیگر از عناصر نیز بر رتبه SEER تأثیر می گذارد، از جمله عایق خانه و اینکه آیا کانال به درستی آب بندی شده است یا خیر. کولرهای گازی جدید باید دارای رتبه SEER حداقل 13 باشند.

هنگامی که یک سیستم HVAC با اندازه و درجه بندی مناسب انتخاب شد، نکته بعدی نصب است. صاحب خانه باید یک پیمانکار تهویه مطبوع ماهر و معتبر پیدا کند. بخش بزرگی از نحوه عملکرد یک سیستم HVAC جدید به نحوه نصب آن بستگی دارد. یک پیمانکار تهویه مطبوع باید بتواند پاسخ روشنی به تمام سوالات مشتریان خود ارائه دهد. اگر آنها قادر به انجام این کار نیستند، صاحب خانه باید به دنبال پیمانکار دیگری باشد.Source by Peter David Wendt

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments