منوی دسته بندی

مبرد در سیستم HVAC چیست؟

سیستم HVAC یک ماشین پیچیده است. برای گرم کردن و خنک کردن خانه شما نیاز به قطعات زیادی دارد که با هم کار کنند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک سیستم HVAC، مبرد است که با حذف آلاینده‌هایی مانند باکتری‌ها و بو، هوا را تازه نگه می‌دارد. مبرد همچنین AC شما را روان نگه می دارد، در حالی که از نشت یا یخ زدگی آن در شرایط آب و هوایی شدید مانند تابستان های گرم یا زمستان های سرد جلوگیری می کند.

این مقاله به بررسی نقش مبرد در سیستم تهویه مطبوع شما و انواع مختلف مبردهایی که معمولاً استفاده می شود می پردازد.

مبرد چیست؟

مبردها در دستگاه های تهویه مطبوع گردش می کنند و با جذب گرمای محیط اطراف خود از مایع به گاز تبدیل می شوند. امروزه، بر خلاف R22، مبردها بی خطر هستند و اثرات تخریب لایه ازن ندارند.

مبرد در داخل کویل های مسی در AC یافت می شود. مبردها گرمای فضای داخلی را جذب می کنند و آن را از گاز کم فشار به مایع پرفشار تبدیل می کنند. سپس اجزای تهویه مطبوع شما مبرد را به بیرون می فرستند، جایی که توسط فن ها منفجر می شود.

انواع مبرد

R22

R22 یک ماده شیمیایی خشن است که با تخریب لایه ازن و سایر آسیب های زیست محیطی مرتبط است. به عنوان مبرد در تهویه مطبوع استفاده می شد. آژانس حفاظت از محیط زیست برای مدت طولانی در مورد اثرات R22 بر تخریب لایه ازن نگران بود. در سال 2010، آنها لایحه ای را تصویب کردند که بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع را تا سال 2020 غیرقانونی کرد.

کلروفلوئوروکربن ها

کلروفلوئوروکربن هایی مانند R12 یکی از انواع مبردهای مورد استفاده در تهویه مطبوع هستند. با این حال، نشان داده شده است که آنها به اثرات گازهای گلخانه ای نیز کمک می کنند، که برای محیط زیست ما مضر است. با در نظر گرفتن این موضوع، تولیدکنندگان استفاده از آن را به عنوان مبرد متوقف کردند و تولید تا سال 1994 متوقف شد، زمانی که ذخایر آنها تمام شد.

R410A

R410A مبرد جدید و بهبود یافته برای AC است. آسیب کمتری نسبت به R22 برای محیط زیست دارد در حالی که هنوز هم تمام قدرت خنک کنندگی خود را ارائه می دهد. در واقع، کارآمدتر است. همچنین متوجه خواهید شد که سیستم های مجهز به پورون کیفیت هوای بهتر و همچنین افزایش سطح راحتی را به دلیل کاهش رطوبت در سطوح داخل خانه یا ساختمان اداری شما ارائه می دهند.

با این حال، این مزایا با قیمتی همراه هستند: هر سیستمی که در حال حاضر روی R22 اجرا می‌شود، نمی‌تواند این فناوری جدیدتر را بدون ارتقا یا جایگزینی اجرا کند.

از کدام مبرد استفاده کنیم؟

برای اطمینان از عملکرد موثر کولر گازی، مهم است که نوع مبرد مورد نیاز هر دستگاه را دنبال کنید. مبردها در بیرون و داخل وسایل با یک برچسب یا صفحه بزرگ برچسب گذاری شده اند که نشان می دهد به چه نوع وسایلی نیاز دارند.

چک کردن این برچسب ها قبل از تعویض مایعات ضروری است زیرا انواع مختلف را نمی توان بدون آسیب رساندن به سیستم با هم مخلوط کرد. این باعث آسیب جبران ناپذیر می شود.Source by Mike Petty

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 5 / 5. تعداد رای: 1

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments