منوی دسته بندی

تفاوت بین مدل‌های MEP مشاور و مدل‌های MEP پیمانکار

زندگی هر پروژه ساختمانی یا مهندسی، خدمات ساختمانی MEP (M&E) اجزای ضروری آسایش برای کسانی است که در نهایت فضاهای ساخته شده را اشغال خواهند کرد. خدمات بی عیب و نقص MEP نیازمند طراحی دقیق و کارآمد MEP برای تصمیم گیری طراحی، مستندات دقیق، عملکرد و برآورد هزینه، برنامه ریزی ساخت و ساز، مدیریت و بهره برداری از پروژه ساخت و ساز است. مدل‌های MEP و نحوه استفاده از آنها، کلید ایجاد طرح جامع MEP است. مدل سازی MEP شامل مدل های MEP مشاور و مدل های MEP پیمانکار می شود. درک تفاوت‌های بین مشاوران MEP و پیمانکاران MEP و سپس درک مدل‌هایی که به هر دوی آنها خدمت می‌کنند، مهم است.

به طور خلاصه، مشاوران MEP نیازهای مشتری را ارزیابی می کنند و در مورد فرآیند کاری ترجیحی مشاوره حرفه ای ارائه می دهند، در حالی که پیمانکاران MEP عموماً نیازهای مشتری را ارزیابی کرده و کار را اجرا می کنند.

مشاوران MEP در ارائه مشاوره تخصصی در مورد مواد برای کمک به تصمیم گیری در طراحی خدمات MEP تخصص دارند. آنها می توانند مسائل MEP را تحلیل و پیش بینی کنند و سپس آنها را حل کنند. مشاوران MEP مدل‌های MEP را ایجاد می‌کنند، عمدتاً با Revit MEP، که به طور فزاینده‌ای در صنعت ترجیح داده می‌شود، بدون اینکه بیش از حد نگران همه درگیری‌ها باشد.

پیمانکاران MEP خدمات MEP، زمان‌بندی کار، کار را کنترل می‌کنند و اطمینان می‌دهند که کار MEP مطابق دستورالعمل‌ها، استانداردها و برنامه‌هایی که روی آن توافق شده است تکمیل می‌شود و تضمین می‌کند که همه خدمات بدون برخورد هستند. پیمانکاران MEP داده های دقیق، مانند مقادیر مختلف مواد و غیره را به مدل های MEP دریافت شده از مشاوران MEP اضافه می کنند. آنها مدل‌های ساختاری و معماری را بررسی می‌کنند و مدل‌های MEP بدون برخورد را عمدتاً با استفاده از Revit MEP و Navisworks تولید می‌کنند.

ارزیابی دقیق‌تر مشاوران MEP، مدل‌های مشاور MEP، پیمانکاران MEP و مدل‌های پیمانکار MEP به شرح زیر است:

مشاوران

اصطلاح مشاور MEP معمولاً به جای طراح MEP یا مهندس MEP استفاده می شود. با نگاهی به آنچه که یک مهندس MEP مستلزم آن است، درک این موضوع مرتبط است که 3 گروه اصلی از متخصصان مهندسی MEP و خدمات خاصی که ارائه می دهند وجود دارد. آنها به شرح زیر است:

مهندسان مکانیک طراحی سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC).

عناصر طراحی:

 • توزیع هوا

 • تاسیسات تاسیساتی مرکزی

 • طرح جامع و طراحی شهری

 • توزیع بخار، سرد و آب گرم

 • طراحی سیستم اگزوز

 • کنترل عفونت HVAC

 • لوله کشی فرآیند

 • سیستم کنترل ساختمان

 • مدل سازی انرژی ساختمان، تجزیه و تحلیل و ممیزی

 • طراحی و تجزیه و تحلیل سیستم انرژی های تجدیدپذیر

مهندسین برق طراحی سیستم های الکتریکی

عناصر طراحی:

 • سیستم های قدرت آماده به کار

 • توزیع قدرت

 • نورپردازی

 • طراحی و تحلیل سیستم انرژی های تجدیدپذیر

 • ارزیابی کیفیت برق

 • تحلیل هارمونیک

 • طرح جامع و طراحی سیستم های برق و ارتباطات

 • طرح بندی تلفن/داده

 • سیستم های تماس

 • سیستم های امنیتی

 • تجزیه و تحلیل جریان خطا

 • تجزیه و تحلیل خطاهای قوس و برچسب گذاری

مهندسین لوله کشی طراحی سیستم های لوله کشی

عناصر طراحی:

 • آب سرد و گرم خانگی

 • لوله کشی گاز طبیعی

 • سیستم های گاز، توزیع و دزدگیر

 • سیستم های زهکشی طوفان

 • لوله کشی زباله های اسیدی

 • سیستم های آب یونیزه

 • سیستم های اسمز معکوس

 • سیستم های نرم کننده آب

مشاوران یا مهندسان MEP اطمینان حاصل می کنند که سازه ها ایمن، قابل سکونت و راحت هستند. آنها بر روی تعدادی از محدودیت‌ها مانور می‌دهند تا یک طرح تحلیلی و برنامه‌ریزی شده تولید کنند که باید یکپارچه و قابل اعتماد کار کند. نقشه های MEP که مشاوران ایجاد می کنند باید سیستم های فوق را به صورت جداگانه و هماهنگ به تصویر بکشند.

این نقشه‌ها از طرح‌های MEP با اشاره به نیازهای مشتری مشتق شده‌اند و در حالی که اشاره‌ای به عدم تداخل نقشه‌های آن‌ها وجود دارد، این نگرانی اولیه برای مشاوران نیست، یا حداقل از لحاظ تاریخی چنین نبوده است.

BIM بسیاری از این موارد را برای مشاوران تغییر می دهد زیرا برای ایجاد این نقشه ها نیاز به تولید مدل های سه بعدی دارد. با مدل‌های سه‌بعدی، تضادها را می‌توان راحت‌تر شناسایی کرد و گاهی اوقات می‌تواند یک طراحی مناسب را بسیار بد جلوه دهد. از این رو مشاوران توجه بیشتری به تولید مدل‌های سه‌بعدی دارند که تضاد آشکاری ندارند، به‌ویژه در مناطقی مانند اتاق‌های کارخانه، رایزرها و راهروهای اصلی.

نیاز به توجه بیشتر به این روش، روش طراحی مشاوران MEP و نحوه سازماندهی گردش کار طراحی خود را نیز به چالش کشیده است. از لحاظ تاریخی، تیم‌های مشاور MEP می‌توانستند در سیلوهای طراحی کار کنند، جایی که طراح و طراح HVAC روی یک ساختمان در یک منطقه از دفتر کار می‌کردند و تیم طراحی و نقشه‌کشی لوله‌کشی یا برق در منطقه دیگری از دفتر کار می‌کردند. در حالی که همه به یکدیگر دسترسی داشتند، به غیر از توافقاتی در مورد فاصله عمودی و افقی در شروع پروژه، تیم ها موکول شدند تا خدمات را (با استفاده از ابزار طراحی دوبعدی) در مناطقی که صلاح می دیدند – نزدیک به طرح ارائه کنند. یک ساختمان با “رویکرد خدمات ساختمان”. از آنجایی که هیچ راهی برای آسان کردن نقشه‌های دوبعدی آزمایشی وجود نداشت، پس از آن به پیمانکاران داده می‌شد تا هماهنگی را بر این اساس مدیریت کنند، که معمولاً منجر به چندین تغییر طراحی توسط مشاور در نتیجه عدم برنامه‌ریزی فضا می‌شد. با 3D و BIM رویکرد متفاوت است و بیشتر منعکس کننده یک “رویکرد منطقه ساختمان” است، به موجب آن تیم های مدل سازی مشاور به یک منطقه با هم نگاه می کنند و خدمات را در آن منطقه با هم مدل می کنند. این رویکرد مشارکتی بیشتر با ابزارهایی مانند «اشتراک‌گذاری کار» در Revit کمک می‌کند، جایی که کاربران می‌توانند در همان قسمت با هم کار کنند و فوراً تأثیر کار مدل‌سازی اعضای تیم را ببینند.

بنابراین، نقشه‌های طراحی MEP که از مدل‌های BIM توسط مشاوران ایجاد می‌شوند، بهتر از آنچه بودند، هستند، اما هنوز هم برخی کاستی‌ها وجود دارد که همیشه برطرف نمی‌شوند و این موارد شامل نیاز به اتصال یا آویزان کردن، دسترسی و عقب افتادن است. علاوه بر این، مدل ها ممکن است با استفاده از عناصر استاندارد/کتابخانه ای ایجاد شده باشند که ممکن است در مقایسه با قطعات خریداری شده واقعی که ممکن است یک پیمانکار استفاده کند، خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد.

پیمانکاران

اگرچه سازماندهی در محل ممکن است از قبل آماده شده باشد، درگیری و تاخیر ممکن است همچنان برای پیمانکار MEP رخ دهد. نقشه های هماهنگی MEP اساساً برای جلوگیری از این مشکلات قبل از اینکه فرصتی برای وقوع پیدا کنند و به حداقل رساندن هرگونه درگیری در محل ایجاد می شود. برخی از مسائلی که پیمانکاران MEP با آن مواجه هستند شامل تداخل نصب و طراحی مجدد زمان‌بر عناصر MEP است. نقشه های هماهنگی MEP یک پروژه را منسجم می کند. فرآیند BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) کمک قابل توجهی به تحقق این امر می کند. هماهنگی MEP BIM شامل HVAC BIM، لوله‌کشی BIM، و خدمات هماهنگی BIM لوله کشی برای پیمانکاران MEP این به ایجاد کمک می کند نقشه های تفصیلی، ارتفاعات و نقشه های مقطع برای خدمات MEP

نقشه های خدمات هماهنگ و جداگانه به تیم های نصب در طول ساخت کمک می کند. بنابراین پیمانکاران MEP خدمات نقشه کشی و هماهنگی فروشگاه MEP را ارائه می دهند و نقشه های فروشگاهی واقعی و آماده برای نصب تولید می کنند. پیمانکاران MEP از خدمات هماهنگی BIM و تشخیص برخورد برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای شناسایی و حل رابط های برخوردی بین سیستم های مختلف ساختمان، حل مشکلات در مرحله قبل از ساخت و صرفه جویی در هزینه ها و زمان استفاده می کنند. چندین پیمانکار MEP نیز از خدمات مدل‌سازی Scan to BIM استفاده می‌کنند، زیرا از فناوری اسکن لیزری سه بعدی برای ترسیم یک محیط ساخته شده استفاده می‌کند و سپس داده‌ها را به نرم‌افزار BIM، مانند Autodesk Revit و Navisworks منتقل می‌کند.

بررسی ها و اصلاحات انجام شده با استفاده از این خدمات توسط پیمانکاران MEP در فرآیند VDC (طراحی و ساخت مجازی) قرار می گیرد. فرآیند VDC هزینه و زمان پروژه را کاهش می‌دهد، عمدتاً با استفاده از نقشه‌های هماهنگی برای بررسی مرحله طراحی قبل از ساخت و شامل جزئیات طرح‌بندی سیستم MEP. هماهنگی نماهای افقی و عمودی را در نظر می گیرد و از برخورد بین قاب های سازه، سقف ها، پارتیشن ها، تجهیزات، چراغ ها، مکانیکی، برقی، لوله کشی، سیستم های انتقال و سایر خدمات جلوگیری می کند.

مدل‌های پیمانکاران MEP نشان‌دهنده سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی، لوله‌کشی و تهویه مطبوع هستند که بدون برخورد هستند. برای ایجاد مدل‌های MEP پیمانکار، مدل‌های معماری و سازه‌ای و عناصر سازه‌ای مانند تیرهای بتنی، هسته‌های فولادی، دال‌ها، ستون‌ها و غیره و همچنین عناصر معماری مانند پله‌ها، درها، پنجره‌ها، داخلی مورد بررسی قرار می‌گیرند. دیوارها، سیستم های روکش فلزی و غیره در ارتباط با مدل های مشاور MEP موجود برای تولید مدل های دقیق و کارآمد بیشتر مورد مطالعه قرار می گیرند. این مدل‌ها به پیمانکاران کمک می‌کنند تا برخوردها را شناسایی کرده و راه‌حل‌های بدون برخورد را پیدا کنند و در نهایت موادی را برای نقشه‌های فروشگاهی یا نقشه‌های نصب یا نقشه‌های هماهنگی ساخت و ساز MEP فراهم می‌کنند که می‌توانند در محل مورد استفاده قرار گیرند.

برخلاف مشاوران، پیمانکاران MEP مسئول نصب و راه‌اندازی خدمات MEP هستند و بنابراین مدل‌های آن‌ها جنبه‌های دیگری مانند:

 • اجزای دقیق مشخص شده – به جای آیتم های کتابخانه، از مدل هایی استفاده می کنند که در محل نصب می شوند زیرا ممکن است در اندازه یا جزئیات اتصال متفاوت باشند.

 • امکان سنجی – مدل های سه بعدی گاهی اوقات دارای سوله های چوبی و ذوزنقه ای هستند تا اطمینان حاصل شود که سرویس ها می توانند روی سقف و دیوار نصب شوند.

 • ملاحظات دسترسی – از آنجایی که خدمات در طول چرخه عمر ساختمان نیاز به نگهداری دارند، مدل‌های پیمانکار MEP شامل دریچه‌های دسترسی و فضای دسترسی برای دستیابی به عناصر خدماتی است که ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشند.

 • هدف ساخت – پیمانکاران MEP به طور فزاینده ای برای تحویل سریعتر در محل تحت فشار قرار می گیرند و بنابراین ایجاد ماژول های مهندسی برای مناطقی مانند اتاق های کارخانه، بالابرها و راهروها نیز ممکن است در مدل های سه بعدی آنها گنجانده شود. این معمولاً منجر به سازه‌های قاب فولادی تولید خارج از محل می‌شود که تمام خدمات اصلی مانند کانال‌کشی، لوله‌کشی، زهکشی، خدمات برق و آتش نشانی را در خود جای می‌دهد.

از بسیاری جهات، عناصر فوق نمی توانند توسط مشاوران در نظر گرفته شوند، زیرا آنها مدل های خود را در مراحل اولیه ایجاد می کنند. با این حال، برخی از جنبه‌ها (مانند دسترسی) به طور فزاینده‌ای در مدل‌های مشاور نیز ظاهر می‌شوند.

Revit MEP یک ابزار نرم‌افزاری محبوب در میان پیمانکاران MEP برای ایجاد مدل‌های سه بعدی، و همچنین نقشه‌های سازنده، نقشه‌های ساخت، نقشه‌های فروشگاه، تشخیص برخورد، بررسی‌های دقیق بخش، برنامه‌ها و صورت‌حساب مواد و غیره است. نقشه‌های فروشگاهی نقشه‌ها، ارتفاعات و بخش‌ها را به تصویر می‌کشند. . آنها شبکه های ساختاری، نقشه های کامپوزیت، نقشه های فنی اجزای الکتریکی، هماهنگی زیرزمینی و بالای سقف، نقشه های ورق فلزی، نقشه های کانال کشی، نقشه های ساخت لوله، نقشه های لوله کشی، قرار دادن تجهیزات و غیره را به تصویر می کشند.

به غیر از استفاده از Revit به عنوان یک پلت فرم تحویل، فرآیند یا رویکرد پیمانکاران MEP برای هماهنگی MEP حیاتی است، زیرا این یک “رویکرد منطقه ساختمانی” است، به طوری که تیم های مدل سازی و هماهنگی وی به همه خدمات در هر منطقه همانطور که مدل می کنند نگاه می کنند. و مدل‌های سه‌بعدی BIM خود را با استفاده از ویژگی اشتراک‌گذاری کاری Revit برای دیدن کار یکدیگر در حین پیشرفت، بازسازی کنند. به این ترتیب، برخوردها در مراحل اولیه به حداقل می رسد، و اگر چه بررسی های تجزیه و تحلیل تداخل به طور منظم انجام می شود، آنها برای بررسی تلورانس ها به جای شناسایی خطاهای مدل سازی و برخوردهای مهم وجود دارند.

خدمات مدلسازی سه بعدی MEP، MEP BIM، HVAC BIM و اسناد ساخت و ساز به طور گسترده توسط مشاوران MEP و پیمانکاران MEP در صنعت ساخت و ساز مفید است. خدماتی که شامل هماهنگی 3D MEP و تشخیص برخورد می‌شود، کارایی و صرفه‌جویی در هزینه را برای بخش‌های مسکونی، تجاری، بهداشت و درمان و آموزش تضمین می‌کند. قدردانی از تفاوت بین مشاور MEP مدل‌ها و مدل‌های پیمانکار MEP، عمق اطلاعاتی که ارائه می‌کنند و خدمات پیش‌نویس و مدل‌سازی مرتبط در دسترس، به برنامه‌ریزی و اجرای سریع پروژه‌های ساختمانی کمک می‌کند.Source by Kuldeep Bwail

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments