منوی دسته بندی

نکات صرفه جویی در مصرف انرژی تهویه مطبوع

این برای شما هزینه بیشتری دارد و انرژی بیشتری برای گرم کردن و خنک کردن خانه شما نسبت به هر سیستم دیگری در خانه شما مصرف می کند. به طور معمول، 44٪ تا 50٪ از قبوض آب و برق شما برای گرمایش و سرمایش خانه شما پرداخت می شود.

صرف نظر از نوع سیستم های راحتی خانه که در خانه خود دارید، می توانید با نگهداری و ارتقاء تجهیزات خود، در هزینه های خود صرفه جویی کنید و راحتی را افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید که یک سیستم تهویه مطبوع کارآمد به تنهایی تاثیر زیادی روی صورتحساب های انرژی شما نخواهد داشت که استفاده از روشی که کل خانه را در بر می گیرد. اگر تعمیر و نگهداری و ارتقاء تجهیزات را با عایق بندی مناسب، هوازدگی و تنظیمات ترموستات ترکیب کنید، می توانید قبض انرژی خود را تا 50 درصد کاهش دهید.

نکات کلی خنک کننده:

* از پنکه های خانه استفاده کنید. پنکه های خانه با گردش هوای خنک در سراسر خانه به خنک شدن خانه شما کمک می کنند. زمانی که دمای هوای بیرون خنک‌تر از داخل باشد و در شب کار می‌کنند بیشترین تاثیر را دارند. یک پنکه اتاق زیر شیروانی می تواند هوای گرمی را که در اتاق زیر شیروانی جمع می شود، دفع کند. این می تواند کمک زیادی به کارایی سیستم تهویه مطبوع شما کند.

* ترموستات خود را تا حد امکان بالا تنظیم کنید. با حفظ حداقل تفاوت بین دمای داخل و خارج، هزینه کلی خنک کننده خود را کاهش خواهید داد.

* هنگامی که کولر گازی خود را روشن می کنید، تنظیم ترموستات خود را به دمای سردتر از حد معمول کاهش ندهید. این کار خانه شما را سریعتر خنک نمی کند و می تواند منجر به سرمایش بیش از حد و هزینه های غیر ضروری شود.

* سرعت فن را به جز در هوای مرطوب روی بالا تنظیم کنید. وقتی هوا مرطوب است، سرعت فن را روی کم تنظیم کنید.

* پنکه های سقفی را در نظر بگیرید تا به پخش موثرتر هوای خنک در خانه شما کمک کند بدون اینکه مصرف برق شما را افزایش دهد.

* لامپ ها و تلویزیون ها را از ترموستات تهویه مطبوع خود دور نگه دارید.

* واحدهای تهویه مطبوع را با کاشت درختان یا درختچه ها سایه بزنید، اما مطمئن شوید که جریان هوا را مسدود نکنید. واحدی که در سایه کار می کند تا 10٪ کمتر از واحدی که در نور خورشید کار می کند برق مصرف می کند.

* در ساعاتی که شدت نور خورشید به اوج خود می رسد، سایه ها یا پرده ها را روی پنجره های شرقی، جنوبی و غربی ببندید. پرده ها و پنجره ها را در ساعات اولیه صبح و شب که هوای بیرون از خانه خنک تر است باز کنید.

* اگر خانه (یا اتاق های دارای تهویه مطبوع) برای مدت طولانی خالی از سکنه است، کولر را خاموش کنید. از یک ترموستات قابل برنامه ریزی (پیوند به صفحه محصول) برای خاموش و روشن کردن خودکار هوا در زمانی که می دانید خانه خالی است، استفاده کنید.

در اینجا چند گام دیگر وجود دارد که می توانید برای بهبود قابل ملاحظه بهره وری انرژی خانه خود انجام دهید.

یک رویکرد کل نگر برای صرفه جویی در کل انرژی خانه داشته باشید

برای دستیابی به حداکثر راحتی در خانه و صرفه جویی در مصرف انرژی، توصیه می کنیم عقب نشینی کنید و به تصویر بزرگ مصرف انرژی در ویلای خود نگاه کنید. واقعیت این است که کل راحتی و کارایی خانه شما محصول بسیاری از سیستم‌ها است: گرمایش، سرمایش، روشنایی و برق، لوله‌کشی و احتمالاً سایرین که با هم کار می‌کنند.

این تعامل بین این سیستم ها، همراه با اندازه، سن، ویژگی های فیزیکی و موقعیت مکانی خانه شما و حتی سبک زندگی شما است که با هم ترکیب می شود تا کل بهره وری انرژی خانه شما را تولید کند. تغییر یا ارتقاء یک سیستم بدون در نظر گرفتن سایر عوامل معمولاً منجر به بهبودی می شود، اما ممکن است حداکثر سود ممکن را به همراه نداشته باشد.

اگر در حال ساخت یک ویلا جدید هستید، یا در نظر دارید یک بازسازی یا ارتقاء سیستم را در نظر بگیرید، رویکرد سیستم های یکپارچه را در نظر بگیرید. اکنون ممکن است کمی بیشتر هزینه داشته باشد، اما بدون شک در طول زمان یک بسته نرم افزاری را برای شما ذخیره می کند. مهندسان و تکنسین های ماهر ما هنگام طراحی راه حلی برای خانه شما به تصویر بزرگ نگاه خواهند کرد.

ممیزی انرژی خانه را انجام دهید

زمانی که باید بازده انرژی کلی خانه خود را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که چگونه مصرف و هزینه ها را کاهش دهید، ممیزی انرژی خانه است. این امر خیلی بیشتر از سیستم‌های گرمایش و سرمایش شما را در نظر می‌گیرد و معیاری برای تصمیم‌گیری و اندازه‌گیری پیشرفت صرفه‌جویی در مصرف انرژی به شما می‌دهد.

در اینجا برخی از عوامل گرمایش و سرمایش شما باید در نظر گرفته شود:

* عایق کاری در دیوارها، کف و اتاق زیر شیروانی.

* موانع بخار در دیوارها

* کیفیت ویندوز – تک یا دو جداره

* اتلاف حرارت در اطراف درها و پنجره ها

* کیفیت عایق در درب

* یکپارچگی لوله کشی “- هر گونه نشتی

*تمیز بودن کانال کشی

* استفاده از انرژی “غیرفعال” خورشیدی

* استفاده از پرده و سایر پوشش های پنجره برای جلوگیری از اتلاف گرما

* کارایی سیستم های گرمایش و سرمایش – وضعیت فیلترها و ….

خرید یک قرارداد نگهداری سالانه را در نظر بگیرید

این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید، “اگر خراب نیست، آن را تعمیر نکن؟” خوب این به تهویه مطبوع شما بیشتر از ماشین شما صدق نمی کند. با این حال، زمانی که سیستم شما به درستی کار می کند، به راحتی فراموش می شود. تعمیر و نگهداری منظم باعث صرفه جویی در زمان و دردسرهای ناشی از خرابی زودرس سیستم و تعمیرات اساسی می شود. این اطمینان حاصل می کند که سیستم شما همیشه در اوج راندمان کار می کند و به شما کمک می کند از هزینه های بیش از حد انرژی جلوگیری کنید.

مطمئن شوید که کولر گازی شما اندازه مناسبی دارد

بزرگتر لزوما بهتر نیست – یک واحد تهویه مطبوع اتاق بزرگتر لزوما احساس راحتی بیشتری در طول ماه های گرم تابستان به شما نمی دهد و به احتمال زیاد نسبت به یک واحد کوچکتر با اندازه مناسب کارایی کمتر و موثرتری دارد. واحدهای اتاق اگر برای مدت زمان نسبتاً طولانی کار کنند به جای اینکه دائماً روشن و خاموش باشند بهتر کار می کنند. هر چه مدت زمان کارکرد کولر گازی طولانی‌تر باشد، برای دستگاه راحت‌تر می‌شود دمای اتاق را ثابت نگه دارد. دویدن طولانی تر همچنین به واحدهای تهویه مطبوع اجازه می دهد تا رطوبت بیشتری را از هوا حذف کنند که باعث کاهش رطوبت و افزایش سطح راحتی در اتاق می شود.

هنگام انتخاب کولر گازی مناسب برای فضای خود، مشخصات را به دقت بررسی کنید. سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نیز به اندازه مناسب نیاز دارند. با این حال، حرفه ای ها باید اندازه سیستم هوای مرکزی شما را انجام دهند.

همچنین از فن مرکزی سیستم برای تامین گردش استفاده نکنید. در عوض، از فن های گردشی در اتاق های جداگانه استفاده کنید. مطمئن شوید که فن سیستم هوای مرکزی خود را طوری تنظیم کرده اید که همزمان واحد خنک کننده (کمپرسور) خاموش شود.

از تهویه مطبوع با درجه کارایی بالا استفاده کنید

تهویه مطبوع اتاقی را انتخاب کنید که دارای رتبه A یا 10 یا بالاتر باشد.Source by Helen Rudd

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments