منوی دسته بندی

گام های تعیین کننده برای بهبود بهره وری انرژی سیستم های گرمایشی

سیستم های گرمایشی در ساختمان

فن آوری گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) به کنترل شرایط محیطی داخلی سازه های مسکونی و تجاری کمک می کند تا آسایش حرارتی و کیفیت هوا را بهبود بخشد. استفاده از یک واحد تهویه مطبوع کم مصرف نه تنها تأثیر عمده ای بر صرفه جویی در هزینه در دراز مدت دارد، بلکه سلامت و بهره وری خانوار را نیز بهبود می بخشد.

عوامل مختلف به بهبود بهره وری انرژی یک واحد HVAC کمک می کند، از جمله نوع سیستم شما و نحوه نگهداری سیستم. در اینجا چند نکته بهینه سازی در مورد تأثیر قابل توجهی بر صرفه جویی در بهره وری انرژی با سیستم های HVAC یک ساختمان آورده شده است.

تلفات حرارتی ساختمان را بررسی کنید

بسته به تفاوت بین دمای داخل و خارج، تجهیزات گرمایشی یا سرمایشی، هنگامی که در حال کار مداوم هستند، دمای داخل را در سطح راحت نگه می‌دارند. این کار را با افزودن یا حذف مقدار دقیق گرمای لازم برای رسیدن به دمای مورد نیاز انجام می دهند.

گام هایی برای به حداقل رساندن این تلفات:

  • اطمینان از عایق بندی بهتر دیوارها و سقف برای کنترل تابش گرما از طریق هدایت و اتلاف

  • در و پنجره های خود را با مواد عایق حرارت بسازید

  • اطمینان از برخورد مناسب با پل های سرد (قاب در و پنجره، ستون ها یا تیرها و غیره)

  • هنگامی که نیاز به خنک کردن است، از دستگاه های ضد آفتاب برای بررسی تابش خورشید استفاده کنید

اتخاذ این اقدامات هنگام طراحی یک ساختمان جدید عاقلانه تر است و بنابراین هزینه کمتری نسبت به ساختمان های موجود دارد.

از گرمایش و تهویه مطبوع به طور همزمان استفاده نکنید

برای بهره وری بهتر انرژی، سیستم های کنترلی را با تنظیمات پیش فرض اجرا کنید که برای ساختمان مناسب هستند، که سیستم های گرمایش و سرمایش را به طور همزمان کار نمی کنند و می توانند بخشی از مدار توزیع را به طور کامل ببندند. از این رو، می‌توان از سوئیچ‌های زمان برای روشن و خاموش کردن سیستم‌های HVAC در زمان‌های معینی از روز، مانند قبل و بعد از شروع یک شیفت، برنامه‌ریزی برای تعطیلات عمومی استفاده کرد که همگی باعث کاهش زمان اجرای سالانه می‌شوند. سوئیچ های زمانی هوشمند در دسترس هستند که دوره عملیاتی بهینه را انجام می دهند و زمان کار را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

با رعایت نکات زیر از استفاده نادرست از سیستم های گرمایشی خودداری کنید

در مورد سازه هایی که دارای فعالیت های تجاری، اداری یا صنعتی هستند، دمای داخل اتاق ها نباید از 20 درجه سانتی گراد تا 22 درجه سانتی گراد عبور کند. بیمارستان ها و مراکز بهداشتی دارای تنظیمات دمای بالاتر و سالن های بدنسازی و مراکز ورزشی ممکن است دمای محیط سرد تری داشته باشند.

باز شدن پنجره ها (هم در هوای سرد و هم در هوای گرم) را بررسی کنید یا سیستم های گرمایشی یا سرمایشی خود را به پنجره های بسته وابسته کنید.

بهینه سازی سیستم های گرمایشی برای اقتصادی کردن آن

دو نوع مولد حرارت وجود دارد – سیستم های فردی و سیستم های متمرکز.

سیستم های انفرادی: در این نوع از رادیاتورهای برقی مانند کنوکتور، تابشی یا دمنده برای گرم کردن جداگانه هر قسمت از ساختمان (اتاق، دفتر و …) استفاده می شود. علیرغم تبدیل تمام انرژی به گرمایش فضاها (بازده 100%)، سیستم گرمایش آنقدر مقرون به صرفه نیست. برای اقتصادی بودن آن، باید کنترل سیستم وجود داشته باشد تا واحدهای گرمایشی در زمانی که دیگر از فضا استفاده نمی شود، خاموش شوند.

سیستم های متمرکز: در سیستم های متمرکز دو واحد وجود دارد – یک مولد حرارت (دیگ بخار) و یک سیستم توزیع. گرمای خریداری شده از تامین کننده با استفاده از لوله های آب گرم تحویل و صورتحساب با استفاده از اندازه گیری حرارتی انجام می شود. یا از دیگ بخار موجود در ساختمان برای تولید انرژی حرارتی استفاده می شود. راندمان بیشتر با استفاده از یک دیگ بخار به تازگی طراحی شده است که توسط پرسنل آموزش دیده تنظیم می شود. بررسی منظم سطح CO2 و دمای دود اگزوز به اندازه گیری سطح راندمان، صرف نظر از نوع سوخت مورد استفاده کمک می کند.

پمپ های حرارتی

بسته به منبع گرما، پمپ های حرارتی به تنهایی یا همراه با دیگ استفاده می شوند. اگر منبع گرما هوای اطراف باشد، به دلیل تشکیل یخ، نمی توان از پمپ زیر دمای مشخصی استفاده کرد. پمپ های حرارتی پرکاربرد در اواسط فصل از نوع “هوا-آب” یا “هوا-هوا” و در سردترین دوره ها دیگ بخار هستند. آب قنات همچنین ممکن است به عنوان منبع گرما در صورت وجود استفاده شود. در این مورد، پمپ های حرارتی “آب-آب” با دامنه کاربری گسترده تری استفاده می شوند زیرا به دمای بیرونی وابسته نیستند.

گرمای خورشیدی

دو مشکل برای استفاده از گرمایش خورشیدی وجود دارد – اول، جهت گیری صحیح پانل های خورشیدی برای حداکثر نوردهی نیاز دارد، و بعد، در دسترس بودن گرما به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. از این رو، گرمایش خورشیدی بهتر است به عنوان مکملی برای سیستم های گرمایشی استفاده شود.

بهینه سازی مدارهای گرمایشی

یک سیستم گرمایش متمرکز از لوله های آب یا کانال های هوا برای توزیع انرژی حرارتی در تمام فضاهای مختلف ساختمان استفاده می کند. برای بهبود بهره وری انرژی، کاهش تلفات حرارتی در طول لوله ها مهم است. این امر با عایق بندی لوله های آب یا دودکش های هوا، عمدتاً در فضاهای گرم نشده (دیگ بخار، کانال کشی، مناطق خدمات) به دست می آید. همچنین می توان با معرفی گرمایش منطقه ای که در آن ترموستات های متعدد مناطق مختلف را کنترل می کنند، در انرژی صرفه جویی کرد.

بهینه سازی کنترل گرمایش

سیستم کنترل گرمایش باید به گونه ای طراحی شود که ضمن کاهش مصرف انرژی به حداقل، آسایش سرنشینان را تضمین کند. در طول عملیات عادی، تمام فضاهای داخل یک ساختمان باید در دمای راحت نگه داشته شوند. با این حال، زمانی که ساختمان مورد استفاده قرار نمی گیرد (شب ها، تعطیلات، تعطیلات آخر هفته)، دما را می توان چند درجه کاهش داد.

عواملی که برای بهینه سازی بهتر نیاز به برنامه نویسی دارند

گرمایش باید چند ساعت قبل از ورود سرنشینان روشن شود و به همین ترتیب ممکن است درست قبل از خروج آنها خاموش شود. تلاش برای تنظیم دقیق این دوره ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی در طول زمان ارزش دارد.

تا جایی که امکان دارد، تنظیم دمای فضاهای مختلف ساختمان به جلوگیری از گرمایش اتاق هایی که گهگاه استفاده می شوند یا بلااستفاده می مانند، کمک می کند.

تنظیم دما را برای هر اتاق تنظیم کنید، که به بهبود راحتی کاربر کمک می کند. در نهایت، توجه به اقلیم خارجی (دما، نور خورشید، باد) به تخمین از دست دادن گرما از ساختمان کمک می کند.Source by Subhashish Bose

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments