منوی دسته بندی

واحدهای انتقال هوا و اجزای مهم آن

واحدهای هواساز یا AHU برای گرم کردن یا خنک کردن جو ضروری هستند. تمام سیستم های تهویه مطبوع، بخاری ها و هواکش ها دارای AHU برای تهویه و تصفیه جو هستند. این واحدها دارای تعدادی اجزای مهم هستند که عملکردهای خاصی دارند. انواع مختلفی از واحدهای هواساز وجود دارد که شامل واحدهای ترمینال یا واحدهای کوچک، AHU بزرگ و واحدهای بسته بندی شده است.

توابع اجزای مختلف AHU

اجزای مختلفی در AHU گنجانده شده است که برای عملکرد روان این واحدها ضروری است.

فیلترها: مهمترین عنصر در AHU شامل فیلترهایی است که عمدتاً برای تمیز کردن و فیلتر کردن جو استفاده می شود. فیلترها برای تنظیم جو ضروری هستند.

دمنده: جزء مهم دیگر شامل دمنده است که به بازیافت هوای موجود در ساختمان کمک می کند. دمنده ها هوای ساختمان را جمع آوری می کنند. سپس تهویه شده و از طریق مجاری به داخل ساختمان رها می شود. با توجه به شرایط مختلف یا سرد یا گرم می شود. ساختمان های تجاری بزرگ با AHU عظیم دارای دمنده های زیادی برای عملکرد بهتر و کارآمد هستند.

اتاق های اختلاط: اتاق های اختلاط در AHU هوا را از بیرون جذب کرده و با کمک دمپرها آن را از داخل ساختمان خارج می کنند. این کمک می کند تا اتمسفر را سریعتر و کارآمدتر تنظیم کنید.

عناصر تهویه: عناصر تهویه متفاوتی در انواع مختلف AHU وجود دارد. کویل های خنک کننده در کولر گازی ها وجود دارند و از کویل های گرم در سیستم های گرمایشی استفاده می شود. عناصر مختلف تهویه شامل بخار، آب گرم و آب سرد است.

مرطوب کننده ها: یکی از ضروری ترین اجزای موجود در AHU شامل مرطوب کننده هایی است که به کنترل سطح رطوبت در جو کمک می کند. سطح ثابت گرما می تواند باعث خشک شدن جو در مکان های سرد شود. این می تواند منجر به ناراحتی شدید شود که می توان با استفاده از مرطوب کننده ها از آن جلوگیری کرد. واحدهای مختلف AHU دارای انواع مختلف رطوبت ساز و بخارساز هستند.

جدا کننده ویبراتور: اکثر AHU در حین کار مستعد لرزش و سطح بالای صدا هستند. جداکننده ویبراتور به کاهش لرزش ناخواسته و سر و صدای خروجی از واحد کمک می کند.

دستگاه های کنترل فشار: دستگاه های کنترل فشار گرد و غبار مختلفی وجود دارد که سرعت دمنده ها را کنترل می کند.

سایر دستگاه های مهم

دستگاه های مختلف دیگری برای افزایش سطح عملکرد AHU استفاده می شود. انواع مختلف AHU برای اهداف مختلف در دسترس هستند. با توجه به فضای موجود می توان آن را در ساختمان ها و منازل تجاری بزرگ نصب کرد. این واحدها در اندازه های مختلف موجود می باشند. واحدهای بسته بندی شده ای وجود دارد که در اندازه های کوچک و فشرده موجود هستند. می توان آن را به راحتی در اتاق ها جابجا کرد. از آنجایی که این واحدها کوچک هستند، کارایی کمتری دارند و می توان از آنها برای گرم کردن یا خنک کردن مناطق کوچک استفاده کرد.

مینی پنکه کابینتی یکی دیگر از انواع AHU است که قابلیت نصب بر روی سقف اتاق ها را دارد. با نصب این واحدها می توان فضای زیادی را ذخیره کرد. دستگاه های مختلف کنترل آلودگی هوا نیز با قیمت مناسب در بازارهای آنلاین موجود است. تمامی این واحدها را می توان در اندازه های مختلف متناسب با فضاهای بزرگ و کوچک تهیه کرد.Source by Vaiv Jais

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments