منوی دسته بندی

نوآوری های سبز در سیستم های HVAC

کاربرد فعلی ما از سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVACs) یک نگرانی اساسی برای محیط زیست ما است. سیستم‌های تهویه مطبوع یکی از بزرگ‌ترین مشارکت‌کنندگان در آلودگی و گازهای گلخانه‌ای هستند و سطوح فوق‌العاده بالایی هم از برق و هم سوخت‌های فسیلی مصرف می‌کنند. می‌توان نشانه‌هایی را در مورد میزان فشاری که سیستم‌های HVAC بر منابع انرژی ما وارد می‌کنند در خاموشی‌های قهوه‌ای و خاموشی در ایالت کالیفرنیا در اوایل دهه ۲۰۰۰ مشاهده کرد، که عمدتاً ناشی از تقاضای برق از واحدهای تهویه مطبوع بود. علاوه بر این، گرمایش مرکزی 69 درصد از مصرف گاز طبیعی در ایالات متحده را تشکیل می دهد. خوشبختانه، با این حال، چندین گزینه هیجان انگیز، خلاقانه، کارآمد و سازگار با محیط زیست HVAC برای مصرف کنندگانی که به دنبال کاهش قبض انرژی و کمک به صرفه جویی در منابع طبیعی هستند، در دسترس است.

یکی از وظایف واحدهای AC فیلتر کردن بخار آب از هوای داخلی است. قبل از دور ریختن بخار آب، واحدهای AC کارآمدتر از آب مایع به عنوان خنک کننده استفاده می کنند تا دستگاه را در دمای کارکرد ایمن نگه دارند. در برخی از واحدهای AC با راندمان بالا و سازگار با محیط زیست، به جای دور ریختن آن مایع خنک کننده پس از استفاده، دستگاه مجهز شده است تا این رطوبت را متراکم کند و دوباره آن را به عنوان آب خنک شده به سیستم برگرداند تا دوباره مورد استفاده قرار گیرد و یک چرخه بخار آب – خنک کننده ایجاد کند. .

سیستم های دارای ترموستات قابل برنامه ریزی مدتی است که در دسترس هستند. این ترموستات ها با عملکردها و گزینه های بیشتری برای تناسب با انواع سبک زندگی و نیازهای تصفیه هوا پیچیده تر می شوند. مزیت این سیستم‌ها این است که می‌توانید ترموستات خود را طوری تنظیم کنید که هوا را گرم، مطبوع یا تهویه کند. درمان هوایی مبتنی بر نیاز یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش شدید قبض‌های انرژی است. در واقع، این پتانسیل صرفه جویی تا حد زیادی دلیل اولیه برای توسعه ترموستات های قابل برنامه ریزی بود – تاثیر کم محیطی تنها یک نکته تبلیغاتی نسبتاً اخیر (هر چند واقعی) است.

شکل دیگری از تصفیه هوای مورد نیاز، سیستم های خنک کننده خارج از پیک (OPC) است که از کویل های مبرد پر شده برای خنک کردن آب زیر سطح انجماد در ساعات کم تقاضا استفاده می کند تا این یخ را در این شرایط ذخیره کند و سپس برای استفاده از یخ برای حذف انرژی حرارتی هوای گرم داخل خانه در طول روز.

به منظور دریافت گرما از هوای بیرون، بسیاری از واحدهای تهویه مطبوع قادر به معکوس کردن فرآیند تهویه مطبوع هستند. این شکل از گرمایش از طریق پمپ حرارتی حاصل می شود. این نوع از واحدهای تهویه مطبوع اغلب تهویه مطبوع چرخه معکوس نامیده می شوند. سیستم‌های تهویه مطبوع چرخه معکوس معمولاً مقرون به صرفه‌تر و کاربردی‌تر هستند و هنگامی که در طول ماه‌های زمستان برای گرمایش استفاده می‌شوند، این سیستم‌ها نسبت به سیستم‌های HVAC استاندارد بسیار کارآمدتر انرژی و پایداری زیست‌محیطی هستند.

فریون رایج ترین مبرد مورد استفاده در سیستم های HVAC است. فرئون توسط DuPont توسعه داده شد و از نظر علمی به عنوان کلروفلوئوروکربن (CFC) شناخته می شود، با زیرگروهی به نام هیدروکلرو فلوئوروکربن (HCFC). ثابت شده است که CFC و HCFC به طور مستقیم در تخریب لایه ازن نقش دارند. ترکیبات ساده‌تر با خواص ترمودینامیکی مشابه که به تخریب لایه ازن کمک نمی‌کنند، به‌عنوان جایگزین‌های ایمن برای محیط‌زیست برای CFC‌ها توسعه یافته‌اند. هر دو پروتکل مونترال و پروتکل کیوتو دستورالعمل هایی را علیه استفاده از CFC ها ایجاد کرده اند. اتحادیه اروپا در حال حاضر مرحله حذف CFC ها را آغاز کرده است، و پس از مقاومت شدید، ایالات متحده توافق نامه ای را برای حذف تدریجی CFC ها تا سال 2020 امضا کرد. این توافق به این معنی است که سیستم های HVAC غیر CFC احتمالاً در آینده نزدیک به کد استاندارد تبدیل خواهند شد. و ساختمان های دارای CFC حاوی سیستم های HVAC دیگر مورد بازرسی ساختمان قرار نخواهند داشت.

با تمام پیشرفت‌هایی که در سیستم‌های HVAC صرفه‌جویی در هزینه، صرفه‌جویی در محیط زیست و تغییرات مقررات و قوانین ساختمانی که توسط این نوآوری‌ها ایجاد شده‌اند، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که سیستم HVAC خود را ارزیابی کرده و به‌روزرسانی‌هایی را در نظر بگیرید. هنگام مشاوره با یک متخصص HVAC، در مورد نسبت های بازده سیستم های مختلف بپرسید، برخی از سیستم های HVAC دارای نسبت راندمان فصلی تا 12 و نسبت راندمان عمومی تا 11 هستند، که می تواند حداقل یک چهارم هزینه را در کل انرژی سالانه شما صرفه جویی کند. هزینه ها از نظر پولی، این مثل این است که سه ماه از سال از قبض انرژی خود صرف نظر کنید.Source by James Eberly

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments