منوی دسته بندی

راهنمای ضروری HVAC – سیستم های کنترل تهویه مطبوع

مردم اغلب در مورد دریافت نوعی کنترل دما با سیستم تهویه مطبوع کانالی چرخه معکوس صحبت می کنند. بنابراین اشکال مختلف کنترل دمای تهویه مطبوع چیست و چگونه کار می کنند؟ در ادامه به انواع رایج سیستم های کنترل دمای تهویه مطبوع و نحوه عملکرد آنها خواهیم پرداخت.

کنترل کننده اصلی تهویه مطبوع

کنترل کننده اصلی که همراه با سیستم تهویه مطبوع چرخه معکوس شما ارائه می شود دارای ترموستاتی است که دمای کولر گازی را می خواند. معمولاً این دما یا از خود کنترلر یا معمولاً در داخل جعبه هوای برگشتی واحدی که در فضای سقف قرار دارد خوانده می شود.

اگر دمای داخل جعبه هوای برگشتی خوانده شود، گاهی اوقات نمایش دقیقی از دمای اتاق نیست. ممکن است خود اتاق کاملاً سرد باشد، اما زمانی که هوا به جعبه هوای برگشتی بازگردانده می شود، ممکن است به طور قابل توجهی گرم شده باشد که به این معنی است که کولر به کار خود ادامه می دهد (مثلاً کنترل کننده در اتاق نشیمن روی 22 درجه تنظیم شده است اما پس از هوا به جعبه هوای برگشتی می رسد که آن را تا 30 درجه گرم کرده است، که به نوبه خود باعث می شود کولر گازی به کار خود ادامه دهد).

در این شرایط، حتی با وجود سرد شدن افراد، واحد به کار خود ادامه می دهد. با این حال دو گزینه برای مقابله با این وجود دارد. اولاً، افزایش دمای کنترل ها باعث می شود دستگاه سریعتر خاموش شود. لازم به یادآوری است که دمای تنظیم شده روی کنترل کننده معمولاً دقیق نیست، در عوض به عنوان یک مقیاس عمل می کند (یعنی اگر روی 22 درجه تنظیم کنید، لزوماً به این معنی نیست که اتاق تا 22 درجه خنک می شود).

ثانیاً، برخی افراد یک ثابت ثابت مجرای را در راهروی خود در نزدیکی توری هوای برگشتی قرار می دهند. این ثابت همانطور که از نامش پیداست همیشه روشن است. این اجازه می دهد تا هوای مطبوع به راحتی به جعبه هوای برگشتی دستگاه برگردد، که به چرخه دستگاه کمک می کند. در این مثال، اگر فقط اتاق‌های خواب خود را اجرا می‌کردید که همگی فاصله زیادی با هوای برگشت دارند، هوای اتاق‌ها قبل از بازگشت به هوای برگشت بیش از حد گرم می‌شود. با این حال، ثابت ثابت هوا را مستقیماً به مشبک باز می‌گرداند که چرخه دستگاه را خاموش می‌کند و در نهایت در هزینه‌های جاری صرفه‌جویی می‌کند.

کنترل کننده تهویه مطبوع VAV

VAV مخفف Variable Air Volume System است. اینجاست که موتورهای زون برای سیستم تهویه مطبوع کانالی چرخه معکوس شما اجازه می دهد تا مقداری دما را به اتاق هایی که در آن هستید کنترل کنید.

زون اساساً مجموعه‌ای از پره‌ها است که اگر بخواهید هوا را به اتاقی متوقف کنید، کانال را می‌بندند. به عنوان مثال، اگر اتاق خواب خود را خاموش کنید، تیغه ها بسته می شوند و جریان هوا را از عبور از کانال و داخل اتاق خواب شما محدود می کند. به همین ترتیب، وقتی هوا می‌خواهید، تیغه‌ها کاملاً باز می‌شوند و هوا شروع به خروج از دیفیوزر و به داخل اتاق شما می‌کند.

اما سیستم های VAV متفاوت عمل می کنند. به جای اینکه تیغه ها به سادگی باز یا بسته شوند، می توانند دائماً درصد باز بودن آنها را تنظیم کنند. این تنظیم ثابت به شما امکان می دهد میزان جریان هوا را که وارد اتاق می شوید کنترل کنید که در نهایت دمای اتاق را کنترل می کند.

به عنوان مثال، اگر دمای اتاق شما حدود 30 درجه باشد و کنترلر VAV خود را (که در اتاق واقعی قرار دارد) روی 22 درجه تنظیم کنید، هوا در تلاش برای خنک کردن اتاق عجله می کند. هنگامی که دمای اتاق به حدود 22 درجه رسید، تیغه ها شروع به بسته شدن می کنند تا جریان هوا برای حفظ آن دما محدود شود. به محض اینکه دمای اتاق شروع به افزایش بیش از 22 درجه کرد، تیغه ها دوباره باز می شوند تا جریان هوای بیشتری وارد شود و آن را به 22 درجه برگرداند. با انجام این کار سیستم VAV می تواند دمای یک اتاق را حفظ کند.

سیستم VAV یکی از اساسی ترین اشکال کنترل دمای تهویه مطبوع است. این یک راه ارزان برای اضافه کردن کنترل دما به چند اتاق است (مثلاً اتاق خواب اصلی، دفتر و اتاق نشیمن).

این سیستم را نباید با VRV اشتباه گرفت. سیستم های تهویه مطبوع VRV از چندین جداره دیواری (هد یونیت) در حال اجرا از یک کمپرسور بزرگ در فضای باز استفاده می کنند.

کنترل کامل دمای تهویه مطبوع

کنترل دمای کاملاً کانالی مانند سیستم VAV که در بالا ذکر شد عمل می کند. یک کنترل‌کننده در هر اتاق قرار دارد و دما خوانده می‌شود، به این ترتیب تیغه‌ها باز یا بسته می‌شوند تا جریان هوای صحیح اتاق را گرم یا خنک کند.

تفاوت بین کنترل دمای کامل واضح است که کل خانه به جای چند اتاق با کنترل دما اداره می شود. به همین دلیل، سیستم تهویه مطبوع با کنترل دمای کامل بیشترین راحتی را به شما می دهد زیرا افراد می توانند دمای دلخواه خود را در محل زندگی خود تنظیم کنند.

این سیستم های تهویه مطبوع با دمای کنترل شده نیز به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی نسبت به سیستم های استاندارد مقرون به صرفه تر و ارزان تر هستند. این به این دلیل است که هنگامی که اتاق ها به درجه حرارت رسیدند، می توانند به راحتی خاموش شوند که به دستگاه اجازه می دهد چرخه خاموش شود که در نهایت باعث صرفه جویی در هزینه های جاری مالک می شود.

چرا یک سیستم تهویه مطبوع کنترل دما را انتخاب کنید؟

کنترل دمای تهویه مطبوع اساساً به هر کاربر اجازه می دهد تا دمای مورد نظر خود را تنظیم کند. همه افراد متفاوت هستند و اغلب دمای متفاوتی در محیط زندگی خود می خواهند. در آنجا عوامل دیگر ما نیز به تعیین دمای اتاق کمک می‌کنند، مانند بار گرمایی دستگاه‌ها و افراد، لباس‌هایی که فرد می‌پوشد و خورشید در کدام سمت خانه قرار دارد. با این حال، سیستم های کنترل دما با کنترل هر فردی بر محیط خود بر این مشکلات غلبه می کنند.

اما یکی از کارهایی که این سیستم ها نمی توانند انجام دهند این است که عملیات سرمایش/گرمایش جداگانه را انجام دهند. اگر دستگاه تهویه مطبوع روی خنک کننده تنظیم شده باشد، فقط می تواند اتاق ها را خنک کند. اگر کسی بخواهد در یک اتاق گرمایش دهد و دیگری بخواهد در اتاق دیگر سرمایش کند، تهویه مطبوع قادر به تولید آن نخواهد بود.

امیدوارم این به برخی از سوالات شما در رابطه با سیستم های کنترل دما در سیستم های تهویه مطبوع چرخه معکوس (برودتی) پاسخ دهد. برای مشاوره بیشتر، با سازنده صحبت کنید و تا جایی که می توانید سوال بپرسید.Source by James Fletcher

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments