منوی دسته بندی

سیستم های تهویه مطبوع – ابتدایی تا پیشرفته

رومی ها آب درمانی داشتند. آنها لذت نشستن در کنار یک فواره خنک را می دانستند، اما این مصریان باستان بودند که شروع به اصلاح اولین سیستم تهویه مطبوع کردند.

برای مصریان، رود نیل از بسیاری جهات رودخانه زندگی بود. نه تنها آب آشامیدنی و حمام کردن را فراهم می کرد، بلکه کشاورزی را در منظره ای خشک ممکن کرد. علاوه بر آن، نیل آب را برای اولین خنک کننده تبخیری در مقیاس بزرگ فراهم کرد.

برای قرن ها، مردم می دانستند که قرار دادن آب در داخل یک ظرف نیمه متخلخل، مانند یک گلدان سفالی بدون لعاب، به دلیل خنک شدن تبخیر منجر به نوشیدنی خنک می شود. مصری‌ها زمانی که دیواره‌هایی بر روی آن ورقه‌های آب آبشاری می‌ساختند، آن را یک درجه بالا بردند. بردگان مجهز به بادبزن های عظیم در این نزدیکی ایستاده بودند و هوا را در جریان آب در حال حرکت نگه می داشتند. نتیجه: خنک کننده تبخیر.

چندین فرهنگ باستانی نیز از “حصیر مرطوب” استفاده می کردند. می دانیم که مصری ها، رومی ها و یونانی ها همگی از تشک های مرطوب برای خنک کردن هوای داخل خانه ها و ساختمان های دیگر استفاده می کردند. هنگامی که یک پارچه ضخیم و مرطوب روی درها و/یا پنجره ها آویزان می شد، حرکت هوا به طور موثر باعث خنک شدن تبخیر می شد و می توانست دمای داخل خانه را تا حدود 66 درجه فارنهایت کاهش دهد. مصری ها حتی فهمیدند که چگونه یخ درست کنند!

در روزهای اولیه تهویه مطبوع، به ویژه در مناطق خشک ایالات متحده، خنک کننده تبخیری هنوز در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار می گرفت. خانه‌های خشتی و جعبه‌ای در جنوب غربی اغلب ساختار سقفی دارند که برای تحمل وزن قابل توجه یک حوض کم عمق طراحی شده است. هنگامی که سقف غرق می شود، هواکش ها هوای خشک را روی مایع می دمند و تبخیر را تسریع می کنند. سپس هوای خنک شده از داخل ساختمان عبور می‌کند، که در ماه‌های گرم تابستان آرامش بخش است. این کولرها که گاهی اوقات “کولرهای باتلاقی” نامیده می شوند، برای کارکردن به صرفه هستند و هنوز در برخی مناطق مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های تهویه مطبوع مدرن دیگر برای خنک کردن تبخیر به آب متکی نیستند. گازهایی مانند فریون یا پورون مبردهای مدرنی هستند که دمای هوا را کاهش می دهند. واحد تهویه مطبوع واقعی معمولاً در خارج از ساختمان قرار می گیرد زیرا روشی بی ضرر و کارآمدتر برای خلاص شدن از گرمای داخل (به جو) است.

یکی از عملکردهای مهم سیستم AC امروزی کاهش سطوح رطوبت داخل سازه است. پایین نگه داشتن سطح رطوبت (در محدوده 30٪) مشکلات مربوط به کپک و کپک را کاهش می دهد و به کاهش مشکلات جدی سلامتی برای افرادی که از آلرژی رنج می برند کمک می کند. همچنین، کنه های گرد و غبار در شرایط رطوبت کم به سختی زنده می مانند.

زمانی که یک تهویه مطبوع واحد در حال راه اندازی است، برای حفظ سطح فشار در کل ساختار کار می کند. برای کمک به عملکرد موثر دستگاه، درها و پنجره ها باید بسته شوند تا فشار تا حد ممکن ثابت بماند. برای خنک کردن نقطه ای، اضافه کردن یک فن کوچک را در نظر بگیرید تا هوا را دقیقاً در جایی که نیاز دارید تا سطح راحتی بالاتر ببرید، اضافه کنید.Source by Brian Figlioli

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

شیما هاشمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments