منوی دسته بندی

بررسی ویژگی های چیلر جذبی وشباهت ها و تفاوت های آن با چیلر تراکمی

31 - بررسی ویژگی های چیلر جذبی وشباهت ها و تفاوت های آن با چیلر تراکمی - آرین پادرا صنعت

چیلر بر دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی می باشد. هر کدام از این چیلرها دارای خصوصیات مربوط به خود هستند. در این مقاله این دو چیلر را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. در مقالات قبلی تا حدودی با چیلر جذبی و چیلر تراکمی آشنا شدیم، در ادامه شباهت و تفاوت های آنها را معرفی می کنیم.

شباهت های چیلر جذبی و چیلر تراکمی

چیلرهای جذبی از بعضی لحاظ شبیه چیلرهای تراکمی عمل می کنند که مهم ترین این شباهت ها عبارتند از:

 1. در اواپراتور از گرمای آب تهویه ساختمان برای تبخیر یک مبرد فرار در فشار پایین استفاده می شود.
 2. گاز مبرد فشار پایین از اواپراتور گرفته شده و گاز مبرد فشار بالا به کندانسور فرستاده می شود.
 3. گاز مبرد در کندانسور تقطیر می شود.
 4. مبرد در یک سیکل همواره در گردش است.

 چیلر جذبی

چیلر جذبی

تفاوت های اصلی چیلر جذبی و چیلر تراکمی

تفاوت های اصلی میان چیلرهای جذبی و تراکمی عبارتند از:

 1. چیلرهای تراکمی برای گردش مبرد از کمپرسوراستفاده می کنند، در حالی که چیلرهای جذبی فاقد کمپرسور بوده و به جای آن از انرژی گرمایی منابع مختلف استفاده کرده و غلظت محلول جاذب را تغییر می دهند، همچنان که غلظت تغییر می کند، فشار نیز در اجزای مختلف چیلر تغییر می کند. این اختلاف فشار باعث گردش مبرد در سیستم می شود.
 2. ژنراتور و جذب کننده در چیلرهای جذبی جانشین کمپرسور در چیلرهای تراکمی شده است.
 3. در چیلرهای جذبی از یک جاذب استفاده می شود که معمولا آب یا نمک لیتیوم بروماید است.
 4. مبرد در چیلرهای تراکمی یکی از انواع کلرو فلئورو کربن ها یا هالو کلرو فلئورو کربن ها می باشد. در حالی که در چیلر جذبی مبرد معمولا آب یا آمونیاک است.
 5. چیلرهای تراکمی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی الکتریکی تامین می کنند.در حالی که انرژی ورودی به چیلرهای جذبی از آب گرم یا بخار وارد شده به ژنراتور تامین می شود.

مزایای چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی

مهم ترین مزایای چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی عبارتند از:

 1. صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی
 2. صرفه جویی در هزینه خدمات برق
 3. صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری
 4. صرفه جویی در هزینه اولیه مورد نیاز برای دیگ ها
 5. بهبود راندمان دیگ ها در تابستان
 6. بازگشت سرمایه گذاری اولیه
 7. کاسته شدن صدا و ارتعاشات
 8. حذف مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبرد های مضر
 9. کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه ای و آلاینده ها
در ادامه هر کدام از این مزایا را معرفی می کنیم.

 چیلر جذبی

چیلر جذبی

صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی در چیلر جذبی

چیلر جذبی از گاز طبیعی، گازوئیل یا گرمای تلف شده به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کنند و مصرف برق آنها بسیار ناچیز است.

صرفه جویی در هزینه خدمات برق در چیلر جذبی

هزینه نصب سیستم شبکه الکتریکی در پروژه ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل تعیین است. یک چیلر جذبی به دلیل اینکه برق کمتری مصرف می کند، هزینه خدمات را نیز کاهش می دهد. در اکثر ساختمان ها نصب چیلرهای جذبی موجب آزاد شدن توان الکتریکی برای مصارف دیگر می شود.

صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری در چیلر جذبی

در ساختمان هایی مانند مراکز درمانی و یا سالن های کامپیوتر که وجود سیستم های برق اضطراری برای پشتیبانی تجهیزات خنک کننده ضروری است، استفاده از چیلر جذبی موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این تجهیزات خواهد شد.

صرفه جویی در هزینه اولیه مورد نیاز برای دیگ ها

برخی از چیلرهای جذبی را می توان در زمستان ها به عنوان هیتر مورد استفاده قرار داد. در صورت استفاده از این چیلرها نه تنها هزینه خرید دیگ کاهش می یابد بلکه صرفه جویی قابل ملاحظه ای در فضا نیز بدست خواهد آمد.

بهبود راندمان دیگ ها در تابستان در چیلر جذبی

مجموعه هایی مانند بیمارستان ها که در تمام طول سال برای سیستم های استریل کننده، اتوکلاوها و سایر تجهیزات به بخار احتیاج دارند، مجهز به دیگ های بخار بزرگی هستند که عمدتا در طول تابستان با بار کمی کار می کنند. نصب چیلر جذبی بخار در چنین مواردی موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان ها شده و در نتیجه کارکرد دیگ ها و راندمان آنها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

 چیلر جذبی

چیلر جذبی

بازگشت سرمایه گذاری اولیه

چیلرهای جذبی به دلیل نیاز کمتر به برق در مقایسه با چیلرهای تراکمی، هزینه های کارکردی را کاهش می دهند. اگر اختلاف قیمت یک چیلر جذبی و یک چیلر تراکمی هم ظرفیت را به عنوان میزان سرمایه گذاری، و صرفه جویی سالانه از محل کاهش یافتن هزینه های انرژی را به عنوان بازگشت سرمایه در نظر بگیریم، می توان با قاطعیت گفت که بازگشت سرمایه گذاری صرف شده برای نصب چیلر جذبی با شرایط بسیار خوبی صورت خواهد گرفت.

کاسته شدن از صدا و ارتعاشات در چیلر جذبی

ارتعاش و صدای ناشی از کارکرد چیلرهای جذبی به مراتب کمتر از چیلرهای تراکمی است. منبع اصلی تولید کننده صدا و ارتعاش در چیلرهای تراکمی، کمپرسور است. چیلرهای جذبی فاقد کمپرسور بوده و تنها منبع مولد صدا و ارتعاش در آنها پمپ های کوچکی هستند که برای به گردش درآوردن مبرد و محلول لیتیم برماید کاربرد دارند. میزان صدا و ارتعاش این پمپ های کوچک قابل صرف نظر کردن است.

حذف مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبرد های مضر

چیلرهای جذبی بر خلاف چیلرهای تراکمی از هیچ گونه ماده CFC یا HCFC که موجب تخریب لایه ازن می شوند، استفاده نمی کنند. لذا برای محیط زیست خطری ایجاد نمی کنند. چیلر جذبی غالبا از آب به عنوان مبرد استفاده می کند.

کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه ای وآلاینده ها

میزان تولید گازهای گلخانه ای (مانند دی اکسید کربن) که تاثیر قابل توجهی در گرم شدن کره زمین دارند و آلاینده ها (مانند اکسید های گوگرد، اکسید های نیتروژن و ذرات معلق) توسط چیلر جذبی در مقایسه با چیلر تراکمی بسیار کمتر است.

شرکت آرین پادرا صنعت ارائه دهنده خدمات مهندسی تاسیسات آماده ارائه خدمات با شما مشتریان گرامی می باشد. جهت درخواست مشاوره اینجا را کلیک نمایید.

منبع: فروشگاه بهتام

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments