منوی دسته بندی

تاسیسات ساختمان – عایق کاری ساختمان

1462614582thermal insulation building - تاسیسات ساختمان - عایق کاری ساختمان - آرین پادرا صنعت

ارزیابی اقتصادی صرفه جویی درمصرف انرژی از طریق عایق کاری حرارتی ساختمان

درگذشته دیوارها را باربر می ساختند و چون از انواع کم مقاومت نظیر خشت وگل بود ضخامت آنها زیاد و در برابر تبادل گرما مقاومت قابل توجهی داشتند، امروزه مصرف فولاد و بتن به عنوان اجزای باربر ضخامت دیوارها و سقف ها را کاهش داده و در نتیجه از مقاومت حرارتی آنها نیز کاسته شده است.

متأسفانه در ایران به خاطر ارزانی انرژی، اعم از سوخت و نیروی برق، از یک سو و نبود فرهنگ مصرف درست تمام کالالها از جمله سوخت، با تقلید غلط از ساختمان سازی به سبک کشورهای صنعتی ، عایق کاری حرارتی ساختمان ها به فراموشی سپرده شده است و در نتیجه مصرف انرژی برق در ناطق گرمسیر و مصرف سوخت در مناطق سردسیر در ساختمان های نو بنای ایران حدود ۳ تا ۵ برابر  کشورهای صنعتی است و هر ساله درسطح ملی زبان متنابهی متوجه اقتصاد ایران می شود.

به همراه پیشرفت تکنولوژی و پیدایش مصالح ساختمانی جدید که نسبت به ضخامت خود از مصالح قدیمی، مقاومت بیشتری دارند، ضخامت جدار خارجی ساختمان ها یعنی دیوارها و سقف ها به حداقل کاهش پیدا کرده اند و به دنبال این کاهش، مقاومت ساختمان در مقابل گریز حرارت کمتر شده است. در کشورهای صنعتی که تولید انرژی و گرما گران تر تمام می شود با تعبیه عایق حرارتی جلو گریز گرما را تا حدود زیادی گرفته اند ولی در کشور ما به دلیل ارزانی سوخت و وجود منابع سرشار نفت و گاز متأسفانه مسئله عایقکاری حرارتی از نظر دور مانده است.

بطور مثال ضریب کل انتقال گرما در یک دیوار آجری معمولی به ضخامت ۲۲ سانتیمتر با نمای خارجی آجری و اندود داخلی از نوع گچی با آستر گچ و خاک حدود ۲ وات بر متر مربع بر درجه سلسیوس می باشد. به عبارت دیگر هر متر مربع از این دیوار به ازای هر درجه اختلاف دمای هوا در دو طرف، سبب انتقال انرژی به اندازه ۲ وات می شود، این در حالی است که براساس ضوابط و مقررات ملیساختمانی ایران ضریب انتقال حرارت مجاز برای دیوارهای خارجی ۷/۰ وات بر متر مربع بر درجه می باشد. به این ترتیب ملاحظه می شود که اتلاف انرژی در دیوار مذکور حدود ۳ برابر میزان مجاز است و مصرف سوخت نیز به همین ترتیب افزایش می یابد. در مورد سقف ها نیز وضع چنین است.

درحال حاضر حداکثر ساختمان های نوساز در بسیاری از شهرها و حتی برخی روستاهای ایران به علت تقلید ناقص و کورکورانه از معماری و تکنولوژی غرب دارای جدار نازک و پنجره های بزرگ می باشند و در نتیجه تبادل حرارتی بسیار زیادی با محیط خارج خود دارند. بهترین راه چاره برای رفع این نقص، عایقکاری حرارتی است که نتایج آن صرفه جویی درسوخت در فصل زمستان و کاهش نیروی برق مصرفی در تابستان، سالم سازی محیط زیست، کاهش سرمایه گذاری در تاسیسات ساختمان تهویه مطبوع و شوفاژ و بالاخره جلوگیری از تعریق بخار آب (میعان) درسطح داخلی ساختمان ها به خصوص در نواحی شمالی و جنوبی ایران که درصد رطوبت نسبی هوا زیاد است می باشد. میزان صرفه جویی در سوخت و نیروی برق و کاهش آلودگی محیط کاهش سرمایه گذاری در تأسیسات ساختمان بستگی به شرایط اقلیمی و میزان عایق بودن ساختمان دارد.

در کشورهای صنعتی با اعمال روش های نو در عایقکاری حرارتی ساختمان به نتایج شگفت انگیزی رسیده اند به طورمثال می توان احداث خانه هایی با تکنیک سوپر عایق درکانادا را نام برد که علیرغم اینکه دمای محیط در برخی اوقات تا ۳۳- درجه سلسیوس تنزل پیدا می کند، برای گرم کردن ساختمان ها مقدار انرژی و سوخت مصرفی از یک سوم آنچه که در نواحی معتدل کشور ما مصرف می شود باز هم کمتر است.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments