منوی دسته بندی

خانه هوشمند

building management system 1 - خانه هوشمند - آرین پادرا صنعت

کنترل هوشمند روشنایی

بخش زیادی از هزینه های برق شما ناشی از چراغ هایی است که نا خواسته روشن هستند. این چراغ ها ممکن است چراغ های پارکینگ ، راه پله ها و یا حتی چراغ اتاق کودکان باشد که به دفعات فراموششان می شود که آن را خاموش نمایند . سیستم کنترل هوشمند روشنایی در خانه های هوشمند این امکان را فراهم می سازد تا شما سیستم را به گونه ای برنامه ریزی نمایید که فقط در صورت حضور شخص در محیط چراغها روشن باشند و در مواقعی که حضور شخصی احساس نمی شود به طور خودکار چراغ ها خاموش شوند .در کنار این مسئله بسیاری از اوقات شما احساس می کنید که به تمام توان منبع نوری موجود در محل نیاز ندارید ، در چنین شرایطی سیستم به شما امکان کاهش میزان نور (Dim) و در نتیجه کاهش توان مصرفی توسط منابع نوری را خواهد داد که این نیز از اتلاف انرژی به طرز چشم گیری جلوگیری خواهد نمود. ضمناً شما می توانید در هر لحظه وضعیت روشنایی های ساختمان رابه کمک نقشه ای که بر روی پنل لمسی (PDA) وجود دارد مشاهده نمایید و از روشن یا خاموش بودن چراغها در هر یک از نقاط مطلع شده و روشنایی ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش و کم نور و یا پر نور نمایید.

همچنین در مواقعی که برای مدت طولانی در ساختمان حضور ندارید ، میتوانید سیستم را به نحوی برنامه ریزی نمایید که در فواصل زمانی معین، با فعال نمودن بخشهایی از سیستم روشنایی به همراه روشن نمودن سیستم صوتی ، حضور شما را در محل شبیه سازی نماید که بررسی ها نشان میدهد این امر در کاهش احتمال سرقت نقش چشم گیری داشته است .

کنترل هوشمند دما

این سیستم ها در کنار نقش کلیدی که در ساختمان برای ایجاد فضای با طراوت و تولید هوای مطبوع ایفا می نمایند، به عنوان عمده ترین مصرف کنندگان انرژی در ساختمان نیز مطرح می باشند. بسیاری بدلیل عدم اعمال مدیریت صحیح در استفاده از این سیستمها علاوه بر ناکارآمد نمودن آنها هزینه های گزافی را به عنوان مخارج تعمیر و نگهداری متقبل می شوند.

استفاده از سیستمهای کنترل هوشمند دما در خانه های هوشمند ، علاوه بر امکان کنترل دستی و یا هوشمند (برنامه ریزی شده) دمای محیط و ارائه گزارش از دمای نقاط مختلف ساختمان ، این امکان را میدهد تا در زمانی که پنجره ها به اشتباه باز مانده اند و سبب اتلاف انرژی می گردند، با اعلام هشدار های لازم ، شما را از این امر مطلع ساخته و در صورت عدم توجه به هشدارها در یک فاصله زمانی معین، سیستم به طور خودکار اقدام به قطع سیستم تهویه نماید.

جالب است که بدانید با کمک سیستم کنترل هوشمند دما، شما می توانید مدتی قبل از ورود به ساختمان، سیستم تهویه را فعال نمایید تا در هنگام ورود ، دمای محیط مطابق با خواست و سلیقه شما باشد. این امر نه تنها هزینه های نگهداری سیستم های سرمایشی و گرمایشی شما را کاسته و به طول عمر آنها کمک می نماید ، بلکه شما را در مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه های ناشی از آن نیز یاری خواهد نمود.

کنترل هوشمند پرده ها

امروزه استفاده از انرژی خورشید در تمامی نقاط دنیا به عنوان یک انرژی پاک و جایگزینی مناسب برای سوخت های فسیلی مطرح است. همچنین پرتو گرمی بخش خورشید به عنوان درمان بسیاری از بیماری ها مورد توجه محققین قرار گرفته است . برابر نظر کارشناسان بهترین شیوه برخاستن از خواب ، بیدار شدن با کمک نور مستقیم خورشید است.

سیستم کنترل هوشمند پرده ها می تواند در هر ساعت که شما تمایل به برخاستن از خواب داشته باشید، همزمان با باز نمودن آرام پرده ها و پخش موسیقی ملایم صبحگاهی ، به آرامی شما را آماده بیدار شدن و لذت بردن از روزی پر انرژی نماید.

همچنین در صورت تمایل به استفاده از نور خورشید در طول روز میتوانید سیستم را برنامه ریزی نمایید تا از آغاز روز پرده ها باز و با غروب خورشید به صورت خودکار بسته شود.بدین ترتیب ضمن استفاده از نور و انرژی خورشید در طول روز، در ساعات تاریکی نیز با بسته شدن پرده ها داخل ساختمان محفوظ خواهد ماند .

ضمناً در هر لحظه باز یا بسته نمودن پرده ها ، بوسیله ریموت کنترل ، پنل لمسی (PDA) ، و همچنین به کمک کلیدهای دستی تعبیه شده ممکن خواهد بود.

شایان توجه است که اعمال فشار یکنواخت و از جهت مناسب به پرده ، باعث طول عمر بیشتر آن شده و سبب می شود پرده ها در اثر مرور زمان شکل و حالت اصلی خود را از دست ندهند.

کنترل هوشمند سیستمهای صوتی و تصویری

یکی دیگر از توانایی های خانه هوشمند قدرت کنترل سیستم های صوتی و تصویری و یا تجهیزات تکمیل کننده این سیستمهاست. به عنوان مثال می توان با استفاده از سیستم صوتی هوشمند ، موسیقی های مختلفی را در نقاط مختلف ساختمان پخش کرد و یا با کمک سیستم صوتی بسایر پیشرفته آن از بالاترین سطح کیفی صدا و نور بهره برد.

از دیگر امکانات این سیستم ها امکان کنترل تجهیزات صوتی و تصویری نصب شده در سالن های کنفرانس و یا آمفی تاتر ها ، باز و بسته کردن پرده های نمایش، کنترل روشنایی در هنگام اجرا و غیره نام برد . یکی دیگر از این قابلیت ها حذف تمام کنترل هایی است که در حال حاضر در خانه و یا محل کار شما موجود میباشد. بدین ترتیب که با در اختیار داشتن پنل لمسی (PDA) و یا به کمک ریموت کنترل سیستم هوشمند، تمامی دستگاههای صوتی و تصویری نظیر تلویزیون ، ویدئو، رسیور ماهواره و … به صورت کامل و از هرنقطه از ساختمان تحت کنترل قرار دهید.

در بسیاری از خانه ها سیستم های صوتی و تصویری متعددی را جهت استفاده در نقاط مختلف خانه تعبیه می نمایند . به عنوان مثال شما ممکن است چند تلویزیون در خانه داشته باشید و برای هر کدام یک سیستم صوتی و تصویری مجزا تهیه کرده باشید . اگر این کار را نیز نکرده اید قطعاً تمایل دارید که قادر به مشاهده تصویر و صدای سیستم صوتی و تصویری اصلی خود بر روی سایر تلویزیون ها باشید . خانه هوشمند توانایی انتقال صدا و تصویر دستگاه های صوتی و تصویری ، از یک نقطه به نقطه دیگر ، بدون نیاز به سیم کشی اضافی را به شما میدهد. در این شرایط علاوه بر انتقال صوت و تصویر، کنترل این دستگاه ها به کمک ریموت کنترل نیز امکان پذیر می باشد.

سیستم های اعلام حریق

آتش سوزی یا حریق یکی از زیانبار ترین حوادث در کمین انسان میباشد و همواره سعی شده تا با روشهایی ضمن کاهش احتمال آتش سوزی، صدمات و خسارات ناشی از بروز این حادثه را به حداقل رساند. به همین جهت از سالها پیش درکشورهای پیشرفته نصب سیستمهای اعلام حریق در ساختمانها یکی از استانداردهایی است که شرکتهای ساختمانی ملزم به رعایت آن می باشند.

در ساختمان های هوشمند علاوه بر امکان اعلام حریق ، نشت گاز و یا نشت آب، میتوان با یکپارچه سازی این تجهیزات با سایر تجهیزات نصب شده در ساختمان امکانات ویژه ای را فراهم آورد.

برای مثال سیستم اعلام حریق تحت کنترل خانه هوشمند میتواند در هنگام بروز حادثه علاوه بر اعلام هشدار، روشنائی و تهویه راهروها و مسیر های خروج را فعال نموده و مسیر را برای خروج امن از ساختمان آماده نماید. ضمناً با بستن خودکار شیر اصلی گاز ، و همچنین قطع آب، بطور همزمان از طریق خط تلفن متصل به سیستم هوشمند با مراکز امداد رسانی مثل آتش نشانی ، اورژانس و پلیس تماس گرفته و ضمن اعلام وقوع اتش سوزی آدرس ساختمان را نیز به اطلاع آن ها برساند تا آسیب و تلفات احتمالی به حداقل برسد.

کنترل سیستم های حفاظتی و امنیتی

یکی از مهمترین دلایل استفاده از سیستم خانه هوشمند، ایجاد محیطی امن و حفاظت شده برای ما میباشد. در یک خانه هوشمند شما میتوانید هنگام خروج از منزل سیستم امنیتی را فعال نمائید. به این ترتیب سنسورهای نصب شده در خانه نقش نگهبانان خانه را برای شما ایفا خواهند کرد.

به عنوان مثال چنانچه هر یک از درها یا پنجره هایی که سنسور در آنها تعبیه شده است باز شود و یا اگر حرکتی توسط سنسورهای حرکتی نصب شده تشخیص داده شود و یا اگر از سیستم های کارتی یا کدی در ورودی خانه استفاده کرده اید و مکرراً کدهای غلط به دستگاه وارد میشود، سیستم تمامی این موارد را به منزله ورود افراد غیر مجاز به منزل تشخیص داده و ضمن پخش آژیر، موضوع را از طریق خط تلفن متصل به سیستم و یا از طریق ارسال SMS گزارش نماید.

همزمان شما میتوانید دوربین های مدار بسته خود را به سیستم خانه هوشمند متصل نمائید و تصاویر را از طریق پنل لمسی (PDA) مشاهده نمائید. حتی در صورتی که سیستم دوربین مدار بسته استفاده شده امکان اتصال به سیستم خانه هوشمند را داشته باشد، در صورت ورود اشخاص به منطقه تحت پوشش دوربین ها و یا مشاهده هرگونه جابه جایی توسط دوربین ها، این امر میتواند از طریق تلفن و یا SMS به شما گزارش شود.

کنترل تغذیه گیاهان و حیوانات

بسیاری از ما علاقه مند به نگهداری گیاهان و یا حیوانات درخانه می باشیم تا به این ترتیب گوشه هایی از طبیعت را در زندگی خود مشاهده نماییم.

یکی از نگرانی ها درسفر آبیاری گیاهان خانگی و یا تغذیه حیوانات موجود در خانه می باشد . در خانه هوشمند شما می توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان و حیوانات خانگی خود آب و غذا داده و آسودگی خاطر خود را از بابت آنها فراهم نمایید.

ضمناً در صورتیکه شما دارای زمین کشاورزی ، باغ ، مزرعه ویا گلخانه دور از محل زندگی خود باشید ، این سیستم ها شما را قادر خواهد ساخت تا به راحتی آبیاری محصولات خود را در هر زمان که تمایل دارید انجام دهید و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا کم آبی ممانعت به عمل آورید . بدلیل آبیاری منظمی که سیستم در اختیار شما میگذارد با کمترین آب بیشترین بهره وری را خواهید داشت.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments