منوی دسته بندی

روش های نگهداری ، مراقبت و استفاده بهینه از چیلر

3694 1 - روش های نگهداری ، مراقبت و استفاده بهینه از چیلر - آرین پادرا صنعت

نگهداری از چیلر و رسیدگی به آن وظیفه یک تکنسین تاسیسات است. اما یک شخص ناوارد حداقل زیانی که به چیلر وارد می سازد، کاهش عمر مفید آن، یا خرابی زود هنگام آن است. برای دریافتن اشکالاتی که در اثر بی احتیاطی و ناواردی در یک سیستم چیلر ایجاد می شود، مقاله زیر را مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که این موارد بخشی از پارمترهایی است که در نگهداری از چیلر با اهمیت هستند. نگهداری از چیلر یک کار تخصصی است که برای مهارت در آن به تجربه یا دوره آموزشی نیاز است.

نصب صحیح دستگاه؛ موثر در نگهداری از چیلر

گاهی دستگاه چیلرها از همان آغاز موجب زحمت می شود. این امر می تواند ناشی از نصب ناصحیح دستگاه باشد. چیلرها را نباید نزدیک دیگ شوفاژ نصب کرد، چون گرمای دیگ هنگاهی که چیلر خاموش است، می تواند فشار را در چیلر بالا برده موجب پارگی دیسک ایمنی و فوران مبرد شود. البته در چیلرهای جدید باید دیسک ایمنی را توسط یک خط لوله تخلیه، با بیرون ساختمان مرتبط کرد.

سرد کردن بیش از حد آب در برج خنک کن؛ اشتباهی در روش نگهداری از چیلر

برخی از افراد فکر می کنند که خنک کردن هر چه بیشتر آب در برج خنک کن موجب بالا رفتن بازدهی کندانسور می شود. البته این اندیشه ممکن است تا یک نقطه ای درست باشد، اما چنانچه از آن حد تجاوز کند موجب اتلاف روغن، تراکم مبرد در کندانسور و کاهش مبرد در اواپراتور شود. چنانچه تکنسین نگهدارنده چیلر، کاهش فشار و مکشی را مشاهده کند، اولین چیزی که به فکرش می رسد این است که مقدار مبرد کم شده است. در حالی که ممکن است اشکال از سرد شدن بیش از حد آب در برج خنک کن باشد.

چیلر

به جریان درآوردن آب خیلی گرم؛ اشتباهی در روش نگهداری از چیلر  

اگر آبی که باید توسط چیلر خنک شود، خیلی گرم باشد، می تواند سبب بروز شوک حرارتی شود. این اشکال وقتی پیش می آید که شخص تکنسین، در اثر بی احتیاطی و ناوارد بودن و پیچاندن یک شیر، آب گرم را از دیگ شوفاژ راهی چیلرها کند. شوک حرارتی برای لوله های چیلر زیان بخش است و می تواند سبب تغییر شکل آنها و مسدود شدن مسیر جریان شود.

به جریان درآوردن آب به میزان پیش بینی شده؛ موثر در نگهداری از چیلر

به جریان در آوردن بیش از اندازه پیش بینی شده، نهایتا می تواند موجب افزایش هزینه ها شود. جریان دادن بیش از حد آب در چیلر، به نظر بازده اواپراتور را بیشتر جلوه می دهد، اما وقتی مصرف کل انرژی سیستم محاسبه شود، به ویژه با منظور کردن انرژی مصرفی پمپ، ملاحظه خواهد شد که بازده انرژی در سیستم کاهش یافته و در نتیجه هزینه بیشتر می شود. همچنین این امر می تواند سبب فرسایش و خرابی زود هنگام لوله ها شده و مخارج هنگفتی را تحمیل کند.

چیلر

کارکرد دستگاه در شرایط پیش بینی شده؛ موثر در نگهداری از چیلر

چیلرها برای کارکرد مطلوب باید در شرایطی کار کند که برای آن طراحی شده است و هر انحراف قابل توجهی از شرایط می تواند بر کارایی دستگاه تاثیر منفی بگذارد.

توجه به بیرون دهی گاز؛ عاملی مهم در نگهداری از چیلر

در چیلرهای فشار ضعیف، با روش قدیمی بیرون دهی گاز، به ازای هر پاوند هوا، ۳ الی ۷ پاوند مبرد تخلیه می شود. با مقرراتی که سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا وضع کرده است، این روش دیگر به اندازه کافی بازدهی ندارد.

چیلرهای جدید دارای گاز گیرهایی با بازدهی بالا هستند، که البته چیلرهای قدیمی را نیز می توان به این گاز گیرها مجهز کرد. اما از هر نوع گاز گیری که استفاده شود، چیلر باید تا حد امکان هوابندی شده و بدون درز باشد. افزایش بیش از حد دفعات بیرون دهی گاز، موجب اتلاف مبرد و ورود آلودگی ها و رطوبت به داخل چیلر می شود. وجود رطوبت در چیلرها نیز طول عمر آن را کم می کند.

اضافه کردن بیش از حد روغن؛ اشتباهی در نگهداری از چیلر

تکنسین ها آموخته اند که وقتی سطح روغن از خط میانی سایت گلاس پایین تر رفت، باید روغن به دستگاه اضافه شود. قانون انگشت فقط وقتی چیلر تحت بار کامل کار می کند، قابل استفاده است. در برخی از چیلرها اگر چیلر تحت باری کمتر از بار کامل کار کند، پایین تر بودن سطح روغن نیز جایز است. حال چنانچه تکنسین، روغن بیش از حد لازم به سیستم اضافه کند، بار وارده به کمپرسور را افزایش می دهد که این می تواند موجب صدمه دیدن پره های کمپرسور شود.

چیلر

تمیز کردن به موقع فیلترها و صافی ها؛ موثر در نگهداری از چیلر

گاهی افراد در تمیز کردن به موقع فیلترها و صافی ها کوتاهی می کنند، در حالی که تمیز نگهداشتن این دو وسیله و پاک کردن آنها از آلودگی ها در حفظ کارایی چیلرها بسیار موثر است.

نگهداری صحیح برج خنک کن؛ عاملی مهم در نگهداری از چیلر

از نگهداری صحیح برج خنک کن نباید غافل شد. تمیز کردن سالانه تشتک آب برج، اطمینان از سالم بودن بادزن ها و درستی کارکرد آنها، باید به طور مرتب انجام شود. نگهداری ناصحیح برج خنک کن می تواند موجب کاهش بازده سیستم، و از آن مهم تر، رسوب گیری شدید لوله های کندانسور شود.

تمیز کردن لوله های کندانسور را می توان با یک برس و آب یا مواد شیمیایی (اسید) انجام داد. اگر برای رسوب زدایی لوله ها از مواد شیمیایی استفاده شود و نتوان رسوبات کنده شده را با برس پاک کرد، باید داخل لوله ها را با آب پر فشار شستشو داد. البته اگر شستشو به خوبی انجام نگیرد، اسید باقیمانده در لوله ها می تواند آنها را سوراخ کند. پیشنهاد می شود در مورد چگونگی رسوب زدایی از لوله ها، توصیه های کارخانه سازنده چیلرها حتما رعایت شوند.

ثبت کامل مشخصات عملکرد چیلر؛ موثر در نگهداری از چیلر

مشخصات عملکرد سیستم باید در طول زمان کارکرد چیلرها خوانده و ثبت شوند. شخص راهبر سیستم ممکن است هر دو ساعت یک بار، در هر شیفت کاری یا روز به روز آنها را بخواند. برگه مشخصات ثبت شده باید شامل موارد زیر باشد:

 1. ولتاژ و آمپراژ
 2. دمای روغن
 3. سطح روغن
 4. فشار روغن
 5. فشار اواپراتور
 6. فشار کندانسور
 7. فشار استوانه هوا گیری
 8. دمای آب ورودی به کندانسور
 9. دمای آب خروجی از کندانسور
 10. دمای مایع مبرد در کندانسور
 11. اختلاف فشار آب سرد شده در چیلرها
 12. دمای آب سرد شده در چیلرها
 13. دمای مایع مبرد در اواپراتور

مشخصات ناصحیح، مهندس راهبر سیستم را در مورد چگونگی کارکرد چیلر به اشتباه می اندازد. پس به هنگام قرائت و ثبت این مشخصات باید کاملا دقت شود.

شرکت آرین پادرا صنعت ارائه دهنده خدمات تعمیر و نگهداری تاسیسات آماده ارائه خدمات به شما مشتریان گرامی می باشد. جهت درخواست مشاوره اینجا را کلیک نمایید.

منبع: فروشگاه بهتام

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments