منوی دسته بندی

سرمایش از کف ، شیوه ای نوین در سیستم سرمایشی ساختمان

unnamed 11 - سرمایش از کف ، شیوه ای نوین در سیستم سرمایشی ساختمان - آرین پادرا صنعت

اخیرا پژوهشی مبنی بر بررسی سرمایش از کف ساختمان با استفاده از گمانه صورت گرفته است. این بررسی در شهر های تبریز، اردبیل، ارومیه، ‌زنجان، شهر کرد و همدان انجام شده است.

در سال های اخیر استفاده از انرژی های تجدید پذیر در گرمایش و سرمایش از کف ساختمان ها مورد توجه قرار گرفته است. یکی از منابع انرژی تجدید پذیر زمین است. دمای عمق زمین در فصل های گرم سال از دمای محیط کمتر است و در فصول سرد سال از دمای محیط بیشتر است.

بنابراین زمین می تواند به عنوان یک عامل برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار بگیرد. در این زمینه پژوهش های زیادی صورت گرفته است. مبدل های حرارتی گمانه معمول ترین نوع مبدل های حرارتی زمینی هستند.

سرمایش از کف

آنچه در این مقاله می‌خوانید

نحوه عملکرد سیستم سرمایش از کف در ساختمان

مبدل های حرارتی گمانه متشکل از یک لوله U شکل است که در یک حفره عمیق داخل زمین به صورت عمودی قرار داده می شود. گمانه ها در پمپ های حرارتی زمین گرمایی استفاده می شوند.

در این پمپ ها زمین در حالت سرمایش به عنوان چاه حرارتی برای کندانسور و در حالت گرمایش به عنوان چشمه حرارتی برای اواپراتور عمل می کند. در حالت سرمایش اگر دمای زمین به حد کافی پایین باشد، در این صورت زمین می تواند مستقیما به عنوان چاه حرارتی به کار رود. به این سیستم، سیستم سرمایش از کف یا مستقیم زمینی گفته می شود.

در این صورت پمپ حرارتی از سیستم حذف می شود و هم موجب کاهش هزینه های اولیه و هم موجب کاهش مصرف انرژی می شود. هر چقدر دمای زمین کمتر باشد این سیستم بهتر کار می کند. در این سیستم آب با گردش در داخل گمانه گرمای خود را به زمین می دهد و خنک می شود و سپس این آب خنک شده با عبور از یک فن کوئل هوای ورودی به فضای خانه را خنک می کند. در این سیستم تنها فن و پمپ از انرژی استفاده می کنند که البته مصرف پایینی دارند.

شرکت آرین پادرا صنعت ارائه دهنده خدمات تأسیسات ساختمانی از طراحی و برآورد تا اجراء و تعمیر و نگهداری آماده ارائه خدمات با شما مشتریان گرامی می باشد. جهت درخواست مشاوره اینجا را کلیک نمایید.

منبع: فروشگاه بهتام

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments