سرمایش از کف ، شیوه ای نوین در سیستم سرمایشی ساختمان

سرمایش از کف ، شیوه ای نوین در سیستم سرمایشی ساختمان

اخيرا پژوهشي مبني بر بررسي سرمایش از کف ساختمان با استفاده از گمانه صورت گرفته است. اين بررسي در شهر هاي تبريز، اردبيل، اروميه، ‌زنجان، شهر كرد و همدان انجام شده است.

در سال هاي اخير استفاده از انرژي هاي تجديد پذير در گرمايش و سرمايش از کف ساختمان ها مورد توجه قرار گرفته است. يكي از منابع انرژي تجديد پذير زمين است. دماي عمق زمين در فصل هاي گرم سال از دماي محيط كمتر است و در فصول سرد سال از دماي محيط بيشتر است.

بنابراين زمين مي تواند به عنوان يك عامل براي سرمايش يا گرمايش مورد استفاده قرار بگيرد. در اين زمينه پژوهش هاي زيادي صورت گرفته است. مبدل هاي حرارتي گمانه معمول ترين نوع مبدل هاي حرارتي زميني هستند.

سرمایش از کف

نحوه عملکرد سیستم سرمایش از کف در ساختمان

مبدل هاي حرارتي گمانه متشكل از يك لوله U شكل است كه در يك حفره عميق داخل زمين به صورت عمودي قرار داده مي شود. گمانه ها در پمپ هاي حرارتي زمين گرمايي استفاده مي شوند.

در این پمپ ها زمین در حالت سرمایش به عنوان چاه حرارتی براي کندانسور و در حالت گرمایش به عنوان چشمه حرارتی براي اواپراتور عمل می کند. در حالت سرمایش اگر دماي زمین به حد کافی پایین باشد، در این صورت زمین می تواند مستقیما به عنوان چاه حرارتی به کار رود. به این سیستم، سیستم سرمایش از کف یا مستقیم زمینی گفته می شود.

در این صورت پمپ حرارتی از سیستم حذف می شود و هم موجب کاهش هزینه هاي اولیه و هم موجب کاهش مصرف انرژي می شود. هر چقدر دماي زمين كمتر باشد اين سيستم بهتر كار مي كند. در اين سيستم آب با گردش در داخل گمانه گرماي خود را به زمين مي دهد و خنك مي شود و سپس اين آب خنك شده با عبور از يك فن كوئل هواي ورودي به فضاي خانه را خنك مي كند. در اين سيستم تنها فن و پمپ از انرژي استفاده مي كنند كه البته مصرف پاييني دارند.

شرکت آرین پادرا صنعت ارائه دهنده خدمات تأسیسات ساختمانی از طراحی و برآورد تا اجراء و تعمیر و نگهداری آماده ارائه خدمات با شما مشتریان گرامی می باشد. جهت درخواست مشاوره اینجا را کلیک نمایید.

منبع: فروشگاه بهتام

Posted on: arianps

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از

سوالی دارید؟در تلگرام پاسخگوی شما هستیم!

Scroll Up
Skip to toolbar