منوی دسته بندی

سناریوهای خانه هوشمند

1967 dbdf365469eb4fe062790338c9495b1e - سناریوهای خانه هوشمند - آرین پادرا صنعت

در این مقاله قصد داریم سناریو های یک خانه هوشمند را برای شما پیاده کنیم. فرض کنید خارج از منزل هستید و پس از یک روز کاری قصد دارید به منزل برگردید.

دوست دارید در ابتدا که وارد خانه می شوید، سونا و جکوزی در دمای مناسب آماده باشد تا بتوانید خستگی یک روز کاری را از تن خارج کنید، سپس در منزلی با دمای مناسب و مطبوع به استراحت پرداخته و قهوه شما نیز آماده میل کردن باشد. بدون اینکه از جای خود بلند شوید، نور لامپ ها را تنظیم و موزیک دلخواه خود را پخش کنید و فضا را برای یک استراحت آرام در یک خانه هوشمند آماده کنید.

ایجاد شرایط مطلوب قبل از حضور در خانه هوشمند

شما می توانید از طریق موبایل و با شماره گیری یا ارسال پیامک از هر جای دنیا، به سیستم خانه هوشمند متصل شوید. به طور مثال پس از اتصال قادر خواهید بود دمای سونا و جکوزی را تنظیم و به سیستم تهویه مطبوع منزل فرمان دهید تا دمای مطلوب را تنظیم کند.

خانه هوشمند

کنترل خودکار چراغ های حیاط و پارکینگ در خانه هوشمند

هنگامی که با اتومبیل نزدیک پارکینگ خانه هوشمند خود می شوید، درب به صورت اتومامیک باز شده و چراغ های مسیر و پارکینگ به صورت خودکار روشن می شوند و مسیر را برای شما تا درب ورودی منزلتان روشن می کنند.

ورود به ساختمان

 1. روشن شدن مسیر از ورودی ساختمان تا درب ورود به منزل
 2. تعریف دمای مطلوب در هنگام ورود تا زمان حضور در منزل
 3. راه اندازی سیستم صوتی و تصویری
 4. تنظیم خودکار روشنایی داخلی مطابق با شدت نور محیط بیرون
 5. باز شدن پرده ها در روز و بسته شدن آنها در هنگام شب به صورت خودکار
 6. گزارش گیری تعداد و زمان ورود و خروج در شرایط خاص

مجوز ورورد از طریق اثر انگشت، رمز ورود و کارت الکترونیکی در خانه هوشمند

دیگر لازم نیست از یک دسته کلید برای ورود به منزلتان استفاده کنید، تمامی درب ها با اثر انگشت شما، رمزی که در حافظه شماست و یا یک کارت کم حجم و امن باز می شوند.

خانه هوشمند

کنترل تمام سناریو های خانه هوشمند توسط پنل های رنگی و لمسی و دیجیتالی

در هنگام ورود و بر روی دیوار صفحه نمایش لمسی تعبیه شده است که تنها با لمس کردن کلید ورود به منزل تمام سیستم های خانه هوشمند به حالت از پیش تعریف شده در می آیند. به عنوان مثال سیستم دزدگیر خانه هوشمند غیر فعال شده، چراغ هایی که تعریف شده است روشن می شوند، پرده ها باز می شوند و سیستم تهویه مطبوع دمای منزل را به دمای از پیش تعریف شده می رساند.

سونا ، جکوزی و حمام خانه هوشمند

در ادامه شما تمایل به استفاده از سونا و جکوزی یا حمام دارید. سونا و جکوزی خود را قبل از رفتن، فقط با یک اشاره روی صفحه لمسی مانیتور، روشن و آماده کنید. به محض ورود به حمام و بدون استفاده از هیچ کلیدی، چراغ های حمام روشن می شوند. و مادامی که در حمام حضور دارید، روشن باقی خواهند ماند. شما می توانید در سونا، جکوزی و یا حمام با استفاده از آینه تلویزیونی ضد بخار به تماشای برنامه های مورد علاقه خود بپردازید.

اتاق تلویزیون در خانه هوشمند

شما دوست دارید در هنگام صرف قهوه، یک فیلم زیبا را تماشا کنید. برای اینکه شرایط منزل جهت دیدن یک فیلم جذاب آماده گردد. کافی است دکمه سناریوی تماشای تلویزیون را بر روی ریموت کنترل یا نمایشگر لمسی فشار دهید. پس از آن پرده ها جهت کاهش نور بسته، برخی از چراغ ها خاموش و برخی دیگر نورشان کم می شود. سیستم سرمایش و گرمایش به دمای مطلوب شما در هنگام دیدن تلویزیون تغییر وضعیت داده و تغییرات دیگری که شما آنها را برنامه ریزی کرده اید انجام می شود.

خانه هوشمند

سالن نشیمن و پذیرایی در خانه هوشمند

حال فرض کنید مهمان دارید، به محض ورود مهمانان و جهت آماده سازی تمام بخش ها همانند نور پردازی، سرمایش و گرمایش و … تنها لازم است کلید سناریو ورود مهمان را بر روی ریموت کنترل فشار دهید.

در این حالت تمامی چراغ های خانه به حالت از قبل تعریف شده در می آیند. به عنوان مثال چراغ های دکوراتیو روشن می شوند تا تابلو ها و معماری داخلی ساختمان بیشتر به چشم آید، چراغ راهرو ها و لوستر های قسمت پذیرایی روشن می شود و سیستم پخش صوت به صورت خودکار شروع به پخش یک موزیک ملایم می کند و سیستم سرمایش و گرمایش نیز به حالت تعریف شده برای مهمان تبدیل می شود.

 

سالن غذاخوری در خانه هوشمند

حال زمان صرف شام فرا می رسد، پس از هدایت مهمانان به قسمت پذیرایی، شما کافی است بر روی ریموت کنترل دکمه مربوط به سناریو شام را فشار دهید. پس از آن چراغ های موجود روی میز شام به صورت رمانتیک نورشان کم می شود، چراغ های اصلی قسمت پذیرایی خاموش شده و چراغ های مخفی روشن می شوند.

همچنین سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند بر اساس حالت تعیین شده در هنگام شام کار می کند و شما با استفاده از همان ریموت کنترل، می توانید به سادگی موزیک متناسب با شام انتخاب کنید.

اتاق خواب اصلی در خانه هوشمند

 1. امکان کنترل و سناریو های خانه هوشمند متفاوت در خصوص شدت روشنایی مورد نیاز
 2. امکان تعریف سناریو های خانه هوشمند متفاوت (روز و شب) در خصوص کنترل پرده ها
 3. امکان تلفیق کنترل روشنایی، کنترل پرده ها و سیستم صوت و کنترل های لازم در فضای حمام
 4. مد صبح بخیر

سناریوی خواب در خانه هوشمند

پس از صرف شام و رفتن مهمانان، موقع رفع خستگی و استراحت فرا می رسد و شما قصد دارید برای خواب آماده شوید. بهتر است نگران چیزی نباشید، فقط کافی است به اتاق خواب مراجعه نموده و در تخت خواب دراز بکشید، با فشردن یک دکمه، خانه برای سناریوی خواب آماده می شود.

تمامی چراغ های خانه خاموش می شود. چراغ موجود در اتاق خواب نورش کم می شود، سیستم دزدگیر خانه هوشمند فعال شده و شما می توانید باز و یا بسته بودن درب ها و پنجره ها را نیز بر روی مانیتور لمسی خود چک کنید.

خانه هوشمند

سناریوی مطالعه در خانه هوشمند

 1. غیر فعال کردن سیستم صوت
 2. ایجاد دمای مطلوب در فضا
 3. ایجاد نور مطلوب جهت مطالعه
 4. تنظیم پرده و استفاده از نور طبیعی موجود در محیط

کنترل روشنایی خودکار در خانه هوشمند

حال فرض کنید در نیمه های شب نیاز دارید به سرویس بهداشتی مراجعه کنید، به محض آنکه درب اتاق خواب را باز می کنید، سیستمخانه هوشمند چراغ های مسیر تا سرویس بهداشتی به صورت خودکار و با نور کم که چشم شما را در تاریکی اذیت نکند و بقیه اهل خانه را بیدار نکند، روشن می شود و شما به راحتی می توانید تا سرویس بهداشتی راه خود را پیدا کنید.

سرویس بهداشتی خانه هوشمند

به محض ورود به سرویس بهداشتی، وجود شما توسط سیستم های خانه هوشمند تشخیص داده می شود و چراغ و فن سرویس بهداشتی به صورت خودکار روشن می شوند، بدون آنکه به دخالت شما نیاز باشد. به محض خروج از سرویس بهداشتی چراغ آن خاموش شده و فن آن برای مدتی روشن باقی خواهد ماند و بعد تشخیص سنسور ها با ارسال دستور توسط سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمندخاموش می شود.

خانه هوشمند

خروج از ساختمان در خانه هوشمند

 1. خاموش شدن کلیه مسیر های روشنایی
 2. ایجاد دمای مطلوب در هنگام خروج و تعریف دمای مطلوب در هنگام عدم حضور در منزل (ذخیره سازی انرژی)
 3. امکان تطبیق پرده ها و چراغ های پشت پرده با توجه به نور محیط بیرون
 4. امکان شبیه سازی حضور در منزل
 5. امکان گزارش گیری از وضعیت باز و بسته بودن درب و پنجره ها (امنیتی و ذخیره سازی انرژی)
 6. خاموش کردن سیستم های صوتی و یا تصویری
 7. کنترل زمان بندی باز و یا بسته شدن پرده ها و یا حتی یک مسیر روشنایی جهت تامین نور لازم برای گل های زینتی
 8. امکان گزارش گیری دما و وضعیت آب و هوای محیط خارج

تعریف سناریو های خانه هوشمند در مسافرت

شما آماده رفتن به یک سفر هستید، فقط کافی است چمدان خود را برداشته و آماده رفتن باشید و تمامی سیستم ها را به خانه هوشمند بسپارید. در هنگام خروج از منزل و در نزدیک درب ورودی، واسط کاربری یا مانیتور لمسی قرار دارد که شما فقط کافی است کلید خروج از خانه را بر روی آن لمس کنید. به این ترتیب خانه هوشمند کلیه چراغ های لازم را خاموش کرده، وسایل برقی همانند اتو و چای ساز را از مدار خارج می کند، وضعیت باز و یا بسته بودن درب ها و پنجره ها را به اطلاع شما می رساند، پرده ها را بسته، شبیه ساز حضور را در صورت تمایل فعال و دزدگیر منزل را روشن می کند.

خانه هوشمند

کنترل و نظارت بر خانه از راه دور

شما به یک شهر دیگر مسافرت کرده اید، به جهت آنکه خیال تان از بابت امنیت منزل راحت باشد دوست دارید به نوعی حضور خود در خانه را شبیه سازی کنید تا در صورتی که کسی خانه را زیر نظر داشته باشد متوجه غیبت شما نشود.

این کار به دو صورت خودکار (با تعاریف سناریو های خانه هوشمند) و دستی امکان پذیر می باشد. در صورتی که از سیستم دستی استفاده می کنید، کافی است شماره تلفن خانه را با موبایل و یا تلفن معمولی بگیرید و پس از ورود رمز عبور قادر خواهید بود تمامی سیستم های خانه را تحت کنترل و نظارت قرار دهید.

به عنوان مثال: می توانید پرده ها را باز و بسته کنید، چراغ ها را روشن و خاموش کنید، چک کنید که آیا چراغی روشن یا خاموش است، وسیله برقی در حال کار است یا نه، و مهم تر از آن می توانید فضای سبز خانه خود را آبیاری کنید، یا با ارسال یک پیامک سناریوی از پیش تعریف شده عدم حضور در خانه را اجرا و یا عدم اجرای آن را صادر کنید.

شرکت آرین پادرا صنعت ارائه دهنده خدمات هوشمند سازی آماده ارائه خدمات با شما مشتریان گرامی می باشد. جهت درخواست مشاوره اینجا را کلیک نمایید.

منبع: فروشگاه بهتام

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد رای: 0

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments