قفل دیجیتالنسل امروزی و پیشرفته ی قفلهای مکانیکی است که بر روی انواع درب های سکوریت، ضد سرقت و معمولی قابل اجرا می باشد.قفل دیجیتالبا اهداف دسترسی اسان، افزایش امنیت و زیبایی، ساخته شده است، در واقعقفل دیجیتالقفل هوشمند ) سیستمی است بر پایه ی یکی از مکانیزم های شناسایی رمزی، کارت های مغناطیسی RFED ، تگ، اثر انگشت و یا مگنت، که برای باز و بسته کردن درب منازل، هتل ها، ادارات و مجتمع های مسکونی قابل نصب می باشد. با پیشرفت علم و سوق داده شدن تمامی قطعات و ابزارهای صنعتی و غیر صنعتی به سمت الکترونیکی شدن و افزایش امنیت آن ها در برابر مسائل مختلف، قفل ها هم از این موضوع مستثنی نمی باشند. با توجه به جدید بودن این علم در کشورمان، بازار نسبتاً خوبی هم در این زمینه به وجود امده است. نکته ای که در اینحا اهمیت فراوان دارد ضخامت 3.5 تا 12 سانتی متری درب جهت نصب قفل دیجیتالبر روی ان می باشد. قفل هوشمند با سیستم های متنوع امنیتی به کار رفته در ان ارامش و امنیت را به کاربر خود هدیه خواهد داد. واما قفل ها تا قبل از این که به این مرحله از پیشرفت برسند چه سرگذشتی داشتند ؟

قفل دیجیتالو قفل ها در گذر زمان

قفل به دستگاه یا وسیله ی مکانیکی یا دیجیتالی گفته می شود و با ابزاری به نام کلید، کارت کلید، اثر انگشت، کارت RFED و یا در مراحل پیشرفته تربا وارد کردن کلمه عبورباز می شود، در اصل قفل را به در می زنند تا کسی نتواند ان را باز کند.اولین قفل ساخت بشرمربوط به اشوریان در نینوا بوده و سیستم ان به این شکل بوده که تشکیل شده از یک پیچ و یک کلید که با گذاشتن کلید داخل ان و چرخاندن به یک طرف قفل باز می شده . اما کم کم قفل های پیشرفته تر و محرمانه ساخته شد به این ترتیب که یک سری موانع داخل قفل قرار داده شد که دیگر با هر کلیدی هر قفلی باز نشود.رومیان باستان و ثروتمندان از قفل های مخصوص و محرمانه برای قفل کردن گاو صندوق هایشان استفاده می کردند و کلیدهایی به صورت انگشتر ساخته بودند تا هم گم نشود و هم اینکه هر کس نتواند ان قفل را باز کند.قفل مدرن با  شروع انقلاب صنعتی در قرن ۱۸ قفل ها و کلیدها با پیچیدگی بیشتری ساخته شدند.

قفل ترمز اهرمی اولین بار توسط رابرت بارون در سال ۱۷۷۸ میلادی ساخته شد که داخل ان برای جلوگیری از حرکت پیچ قفل اهرم گذاشته شد. این نوع قفل هنوز هم استفاده می شود. و به این ترتیب پا به پای پیشرفت صنعت، قفل ها هم در اشکال و ابعاد گوناگون ساخته شدند تا اینکه امروزه جدیدترین و پیشرفته ترین نوع قفل یعنی قفل دیجیتالبه بازار امد.

قفل دیجیتال قفل هوشمندانواعقفل دیجیتال

 • قفل های دیجیتال هتلی: این نوع قفل ها متناسب با نیاز هتل داری ساخته شده اند و نحوه کار انها به گونه ای است که قفل به صورت اتصال به یک دستگاه کارت خوان که معمولا در لابی هتل کار گذاشت می شود متصل شده و تمامی کارهای قفل از طریق دستگاه کارت خوان در لابی هتل صورت میگیرد.
 • قفل های دیجیتال مخصوص ساختمان های مسکونی و اداری : که در دو نوع در بازار عرضه می شود و با باطری قلمی کار می کنند و نیازی به هیچ دستگاه جانبی برای شناسایی و تعویض رمز و اثرانگشت ندارند و فقط صاحب قفل می تواند این کار را انجام دهد.

برندهای با کیفیت قفل هوشمند

یوکا ، گیتمن و سامسونگ از جمله برندهای با کیفیت قفل های دیجیتال هستند که هر یک قابلیت های منحصر به فرد و جلوه ی خاص خود را دارند و برای مکان های مختلف استفاده می شوند.

قفل هوشمند یوکا

محصول کشور کره جنوبی است که با توجه به ظاهر زیبا و طراحی آن می توان علاوه بر آپارتمان ها در مراکز دولتی و تجاری نیز از آن استفاده نمود.امکان ثبت تعداد زیاد اثر انگشت آن را برای برخی مراکز و منازل شخصی کاربردی تر می کند. بنابراین با وجود قفل اثر انگشت دیگر نیازی نیست همه اعضای خانواده کلید داشته باشند و به راحتی می توانند وارد منزل شوند.با وجودقفل دیجیتال یوکادیگر دغدغه گم شدن پی در پی کلیدها و یا جا گذاشتن آن را نخواهید داشت. قابلیت دیگر قفل دیجیتال یوکا رمز یک بار مصرف آن است ؛ زمانی که می خواهید به فردی یک بار اجازه ورود بدهید می توانید برای وی رمز یک بار مصرف تعریف نمایید و با بسته شدن درب این رمز دیگر کارایی نخواهد داشت. این امکان در صورتی که فرد رمز نداشته باشد یا اثر انگشت وی ثبت نشده باشد بسیار کاربردی است.قفل اتوماتیک نیز امکان دیگری است که در قفل دیجیتال یوکا عرضه شده است. با خروج از منزل دیگر لازم نیست درب را قفل نمایید. درب با بسته شدن به صورت اتوماتیک قفل می شود.امکان امنیتی دیگر  قفل هوشمند یوکا سیستم ضد شوک است که  با وارد شدن ولتاژ بالاتر از حد مجاز به دستگاه ، این سیستم فعال شده و هشدار می دهد.سیستم ضد سرقت نیز با چند بار وارد کردن رمز یا اثر انگشت اشتباه فعال می شود. اگر رمزتان را اشتباه وارد کردید و دستگاه قفل شد چند دقیقه منتظر بمانید و دوباره امتحان کنید.ریموت نیز در قفل هوشمند یوکا ارائه شده است. از راه دور نیز می توانید درب منزل تان را باز نمایید.یکی از مدل های قفل دیجیتال یوکا قفل کارتی است بنابراین علاوه بر رمز و اثر انگشت از کارت نیز می توانید برای باز کردن درب مجهز به قفل هوشمند یوکا استفاده نمایید. کارت را نیز می توانید در صورت نیاز غیر فعال و مجددا ثبت نمایید.

در مواقع اضطراری چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

چنانچه اثر انگشت شما ثبت نشده باشد یا انگشتتان آسیب دیده و نمی توانید در حال حاضر درب را با آن باز نمایید ، یا رمز خود را فراموش کرده اید و کارت تان را نیز به همراه ندارید در این صورت باید به سراغ راه پیش فرض باز کردن هر قفل که همان کلید مکانیکی است بروید.

 قفل دیجیتال سامسونگ

برای باز کردن درب مجهز به قفل هوشمند سامسونگ چه امکاناتی در اختیار دارید؟برای باز کردن قفل سامسونگ می توانید از رمز ، اثر انگشت، کارت یا ترکیبی از آن ها استفاده نمایید. همچنین بلوتوث نیز در برخی مدل های قفل هوشمند سامسونگ برای باز کردن قفل به کمک شما می آید.ممکن است صدای ورود رمز برایتان خوشایند نباشد؛ می توانید در حالت بی صدا رمز را وارد نمایید.

قفل دیجیتال قفل هوشمند

تابع خیالی در قفل هوشمند سامسونگ:

فرض کنید برای ورود به منزل لازم است رمز خود را وارد نمایید تا قفل باز شود اما فردی مجاور شماست که نمی خواهید وی از رمز شما مطلع شود، چه می کنید؟ با قابلیت تابع خیالی قفل دیجیتال سامسونگ می توانید علاوه بر رمز 4 تا 12 رقمی خود چند رقم دیگر نیز وارد نمایید، قبل یا بعد از رمزتان. دستگاه رمز شما را شناسایی کرده و قفل باز می شود.

دیگر اقدامات امنیتی قفل سامسونگ

با وارد کردن رمز ، اثر انگشت تان روی رقم های رمز شما می ماند و ممکن است فردی با دقت تمام رمز شما را بیابد. اما در قفل سامسونگ دو رقم تصادفی در اختیار شما قرار می گیرد که علاوه بر ورود رمز مورد نظر ، آن ها را نیز وارد می کنید و رد به جای مانده از آن در دست یابی به رمز و دسترسی غیر مجاز تاثیری نخواهد داشت.چنانچه ازقفل دیجیتال سامسونگ برای اتاق مدیریت یا افراد سالمند استفاده شود می توانید از ریموت نیز برای باز کردن درب استفاده نمایید.

برای باز کردن قفل دیجیتال گیتمن از رمز و اثر انگشت استفاده می شود. رمز 4 تا 12 رقمیقفل دیجیتال گیتمن یک رمز قوی خواهد بود که خیال شما را از دسترسی و ورود غیر مجاز راحت می کند. در قفل اثر انگشت نیز با توجه به منحصر بودن اثر انگشت به هر فرد امکان جعل آن وجود ندارد و مانند کلید نمی توان نسخه دیگری از آن تهیه نمود.آنچه در مورد قفل الکترونیکی گیتمن جالب توجه است امکان ترکیب رمز و اثر انگشت برای باز کردن درب می باشد که در صورت تمایل می توانید برای آن هم رمز و هم اثر انگشت تعریف نمایید و هر فرد با داشتن رمز به تنهایی یا اثر انگشت ثبت شده به تنهایی امکان ورود به منزل را نخواهد  داشت.این دسته قفل ها برای افراد سالخورده و مسن بسیار کاربردی است زیرا در صورتی که امکان جابجایی و باز کردن درب را نداشته باشند می توانند با ریموت آن را باز نمایند.تصور کنید به هنگام ورود به منزل فردی با شما باشد که نخواهید با وارد کردن رمز، وی متوجه آن شود، قابلیت تابع خیالی قفل دیجیتال گیت من به کمک شما می آید.با تابع خیالی قفل الکترونیکی گیتمن می توانید علاوه بر رمز اصلی تعدادی رقم نیز به تصادف وارد نمایید. دستگاه متوجه رمز درست شما می شود و درب را باز می کند اما فرد مجاور شما رقم های اصلی رمز را متوجه نمی شود. این امکان امنیتی قفل گیتمن بسیار کارآمد است.قفل اتوماتیک امکان دیگری است که در قفل گیتمن ارائه شده است. با وجود قفل اتوماتیک به هنگام خروج از منزل لازم نیست درب را قفل نمایید؛ با بسته شدن درب، قفل اتوماتیک فعال شده و درب قفل می شود.همچنین می توانید با قفل امنیتی قفل گیتمن دسترسی افراد دیگر را حتی با دسترسی به رمز یا اثر انگشت ثبت شده غیر فعال نمایید و دیگر فرد مورد نظر امکان ورود نداشته باشد.قفل کودک نیز قابلیت دیگری است که بسیار مورد توجه خانواده هایی است که نگران بیرون رفتن فرزند خود هستند. به این ترتیب به راحتی می توانید قفل کودک را فعال یا غیر فعال نمایید و دیگر دغدغه بیرون رفتن فرزندتان را نداشته باشید.سیستم های امنیتی ضد سرقت ، ضد شوک و سیستم اعلان حریق قفل دیجیتال گیتمن میزان قابل توجهی امنیت برای شما فراهم می آورد.باتری قفل دیجیتال قابل تعویض است و دستگاه یک هفته پیش از اتمام شارژ آن به شما هشدار می دهد. اگر در این مدت در منزل حضور نداشتید و متوجه هشدار قفل برای تعویض باتری نشدید به راحتی با یک قفل کتابی V9 می توانید دستگاه را روشن کرده و درب را باز نمایید.

 مزایای قفل دیجیتال

قفل های دیجیتال طراحی شده اند تا کاربران انها با ارامش و اسایش بیشتری به امورات روز مره خود بپردازند، جهت اثبات این ادعا به چند مورد از مزایای این نوع قفلها اشاره خواهیم کرد:

 • اگر کلید قفل های مکانیکی گم شوند شما نگران خواهید شد و ممکن است امنیت ساختمان شما به مخاطره بیفتد، اما در موردقفل دیجیتالخیالتان اسوده باشد چرا که اگر کارت شناسایی قفل هوشمند خود را گم کردید بعد از چند ثانیه می توانید کارت گم شده را از کار بیندازید.
 • در صورتی که از قفل هوشمند استفاده می کنید نگران فراموش کردن بستن در نباشید زیرا در صورت لزوم این قفل ها چند ثانیه بعد از بسته شدن به صورت اتوماتیک قفل می شوند.
 • با وجود قفل هوشمند دیگر نیاز به حمل کلید یا دسته کلید های احیانا سنگین و جا گیرنیست، کلید شما کد شماست که در امن ترین مکان موجود یعنی حافظه شما حفظ خواهد شد.
 • کارت های لمسی مربوط به قفل های دیجیتال بسیار کم حجم و سبک هستند و حتی برخی از این کارت ها را میتوان به صورت برچسب روی گوشی موبایل نصب کرد که به راحتی قابل حمل است.
 • مزیت دیگرقفل دیجیتالظاهری زیبا و شکیل همراه با استفاده راحت و از همه مهمتر مقاومت انهاست.
 • مزیت مهمی که این قفل ها نسبت به قفل های معمولی دارند این است که این ها به وسیله دو صفحه فلزی محکم و بزرگ که در زیرصفحات داخلی و خارجی قفل قرار دارند به وسیله پیچ به یکدیگر کلاف می شوند و مقاومت در را چند برابر می کنند در حالی که ضعف قفل های معمولی یا مکانیکی در همین قسمت است.
 • در صورت ضعيف شدن باتری‌ها، قفل دیجیتالی به شما هشدار می‌دهد .
 • گر شارژ باطری دستگاه تمام شود و کلید مکانیکی هم در دسترس نبود می توانید توسط یک باطری کتابی، برق لازم را فراهم و با رمز وارد شوید.
 • قفل الکترونیکی قابليت نصب بر روی درب‌های راست باز شو و چپ باز شو و انواع دربهای ضد سرقت را دارد.
 • این قفل‌ها می‌توانند بهترین کمک برای کودکان و بهترین خدمت برای سالمندان باشند.

71VKLDfmt0L. SL1500 - قفل دیجیتال چیست؟ - آرین پادرا صنعتویژگی قفل دیجیتال

قفـل های دیجیتال این ویژگی را دارند که هنگام بسته شدن در به صورت اتومات یک قفل شده و تا زمانی که در قفل است از خارج ساختمان کسی نمی تواند بدون مجوز وارد شود اما از داخل امکان خروج هست فقط کافی است دستگیره را پایین بکشید تا در باز شود و پس از بستن در، بار دیگر به صورت خودکار قفل شود. در صورتی که قفل را به ریموت کنترل مجهز کرده باشید می توانید از آن به عنوان مجوز برای ورود وخروج ساختمان استفاده کنید. با توجه به این ویژگی ها قفل های دیجیتال (هوشمند) در نوع خود ایده ال ترین هستند جهت کنترل رفت و امد به خصوص در اماکن عمومی مانند ادارات و هتل ها .

قیمت قفل دیجیتال

مسلما در خرید هر کالایی یکی از فاکتورهای مهم خرید قیمت ان کالا می باشد، در مورد قفل دیجیتال هم این اصل رعایت می شود که معیاری مهم در انتخاب و خرید این نوع قفل ها می باشد. در این نوع محصول هم مانند هر کالای دیگری عوامل متعددی در تعین قیمت دخیل می باشند که در این جا به مهمترین ان ها اشاره خواهیم کرد.

عوامل تعیین کننده قیمت در قفل های دیجیتال

 • کشور سازنده قفل و اعتبار برند ان : در مورد هر کالایی و از جمله قفل های دیجیتال البته که کشور سازنده و میزان اعتبار برند مربوطه از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت می باشد.
 • نوع قفل هوشمند از نظر راه های دسترسی : قفل های هوشمند درب دارای انواع متنوعی هستند از جمله : قفل دیجیتال اثر انگشتی، قفل کارتی، قفل رمزی، قفل دیجیتال تشخیص چهره، که هر کدام بر اساس قابلیت و راه دسترسی و باز کردن قفل یا  ترکیب کردن راه های کنترل تردد، دارای قیمت های مختلفی می باشند.
 • طراحی و ظاهر قفل هوشمند : علاوه بر قابلیت ها و تجهیزات اصلی قفل، طراحی و شکل ظاهری و شکیل بودن آن نیز در تعیین قیمت دخیل است . مثلا محصولی خاص مانند قفل اثر انگشتی سلطنتی مسلما به علت طراحی ویژه و منحصر به فردش نسبت به یک قفل دیجیتال با طراحی معمولی قیمت بالاتری دارد .
 • جنس بدنه قفل های الکترونیکی : قیمت قفل های دیجیتال همچنین تحت تاثیر جنس بدنه و میزان مقاومت آن در برابر شرایط محیطی است . مثلا قفل های دیجیتالی که آلیاژ روی یا برنج خالص در آنها به کار رفته است از لحاظ قیمت با قفل های دیگر متفاوت هستند .
 • سیستم های امنیتی قفل هوشمند: تعیین قیمت قفل هوشمند به تعداد و تنوع سیستم های امنیتی که در قفل تعبیه شده نیز بستگی دارد . مثلا تعبیه سیستم های امنیتی ضد سرقت، ضد حریق، ضد شوک و یا قفل کودک می تواند در تعیین قیمت قفل هوشمندتاثیر گذار باشد.در این مقاله سعی بر ان داشتیم تا اطلاعاتی جامع در خصوص قفل های دیجیتال در اختیار شما قرار دهیم، امید است که با اگاهی و شناخت بیشتر از تکنولوژی های نوین در این حوزه ارامش و اسایش را به زندگی خود دعوت کنید.همچنان با ما باشید با اطلاعات مفید و کاربردی در مقالات اینده.

نظرات و دانسته های خود را در رابطه با مزایا و کاربرد قفل دیجیتال با ما به اشتراک بگذارید

شرکت آرین پادرا صنعت ارائه دهنده خدمات هوشمند سازی آماده ارائه خدمات با شما مشتریان گرامی می باشد. جهت درخواست مشاوره اینجا را کلیک نمایید.

منبع: فروشگاه بهتام