منوی دسته بندی

کنترل نور و گرما توسط پنجره هوشمند

کنترل نور و گرمای ورودی از پنجره همیشه یکی از ایده ها و خواسته های پژوهشگران بوده است. آنها درصدد بهینه کردن هرچه بیشتر انرژی های ورودی و خروجی از طریق پنجره های ساختمان هستند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کنترل نور و گرما از طریق پنجره های هوشمند

پژوهشگران دانشگاه تگزاس با طرح کنترل نور و گرما توسط یک پنجره هوشمند موفق شدند ساخت وسایل و تجهیزات هوشمند را یک گام به جلو ببرند. پنجره هایی که می توانند مصرف انرژی را به حد قابل توجهی کاهش دهند.

این پنجره ها می توانند نور را از خود عبور دهند بدون این که گرما اجازه ورود به داخل را داشته باشد، همچنین می توان این پنجره ها را به گونه ای تنظیم کرد که نور وارد نشود در حالی که گرما به داخل وارد شود.

 پنجره

این گروه برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ ماده الکتروکرومیکی ارائه کردند که قادر است خواص آن را به گونه ای تنظیم کرد که از میان عبور نور و گرما بتوان هر یک را که لازم است انتخاب کرد. این گروه نتایج یافته های خود در آن سال را در نشریه Nature منتشر کردند. براساس داده های منتشر شده در آن مقاله، یک ماده نانو بلوری می تواند با حرکت به جلو یا عقب، امکان کنترل انرژی و نور را فراهم کند.
اما این گروه تحقیقاتی اخیرا دو ماده الکتروکرومیک دیگر ارائه کرده اند که یکی برای حالت گرما و دیگری برای حالت سرما مناسب است. ماده کنترل کننده حالت سرما یک گام به تجاری سازی نزدیک شده است، این ماده می تواند ۹۰ درصد از پرتو های مادون قرمز و ۸۰ درصد از نور مرئی ساطع شده از خورشید را کنترل کند.

این ماده در مدت زمانی در حد چند دقیقه قادر به سوئیچ کردن میان دو حالت است، ماده قبلی چند ساعت زمان نیاز داشت تا بتواند سوئیچ کند. برای تولید این ماده، محققان از مهندسی نانو ساختار ها استفاده کردند، به گونه ای که ماده نهایی بتواند نور مرئی را عبور داده اما از عبور مادون قرمز جلوگیری کند.

شرکت آرین پادرا صنعت ارائه دهنده خدمات هوشمند سازی آماده ارائه خدمات با شما مشتریان گرامی می باشد. جهت درخواست مشاوره اینجا را کلیک نمایید.

منبع: فروشگاه بهتام

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments