منوی دسته بندی

توصیف چیلرجذبی، قسمت سوم، سیکل محلول

1 1 - توصیف چیلرجذبی، قسمت سوم، سيكل محلول - آرین پادرا صنعت

در این مقاله از سری مقاله های چیلر جذبی در آرین پادرا صنعت بعد از معرفی کامل چیلر به بررسی سیکل محلول چیلر جذبی می پردازیم. همچنین می توانید از این صفحه به لیست کامل تمام قسمت های این مقاله دسترسی داشته باشید.

3.1 - توصیف چیلرجذبی، قسمت سوم، سیکل محلول - آرین پادرا صنعت

نمودار تعادلی

سیکل محلول بر روی نمودار تعادلی محلول لیتیوم بروماید و آب (شکل فوق) قابل تشریح است. محور سمت چپ نمودار نمایانگر فشار بخار محلول درشرایط تعادل و محور سمت راست نشانگر درجه حرارت اشباع متناظر با محور سمت چپ برای مبرد (آب) است.

محور پایین، غلظت محلول رانشان میدهد. به عنوان مثال غلظت ۶۰ % لیتیوم بروماید نشان دهنده ۶۰ درصد وزنی لیتیوم بروماید و ۴۰ درصد وزنی آب است.

خطوط منحنی، در راستای قطر از چپ به راست، خطوط درجه حرارت محلول هستند (که نباید با خطوط درجه حرارت اشباع اشتباه گرفته شوند) خط منحنی تکی در قسمت راست و پایین نمودار نشانگر خط کریستالیزه شدن است. در هر درجه حرارت و غلظتی درسمت راست این خط، محلول کریستالیزه شده، و سبب محدود کردن معبر جریان و نتیجاً موجب انسداد جریان در آن می شود.

خطوط تقریباً منحنی که از پایین نمودار شروع می شود، خطوط وزن مخصوص هستند. برای تعیین غلظت محلول لیتیوم بروماید، وزن مخصوص را بوسیله هیدرومتر اندازه بگیرید و درجه حرارت محلول را تعیین کنید سپس محل تقاطع این دو را برروی نمودار تعادلی  به دست آورید.

 سپس مقدار متناظر آن را روی محور پایین بخوانید و درصد لیتیوم بروماید را تعیین کنید.

رسم سیکل محلول: در نمودار تعادلی  نمونه ای از سیکل محلول جذبی از نقطه ۱ تا نقطه ۷ کشیده شده است. مقادیر نمونه برای هر نقطه درجدول زیر ارائه شده است. توجه داشته باشید که این مقادیر در شرایط کاری و بارهای مختلف تغییر می کند.

3.2 - توصیف چیلرجذبی، قسمت سوم، سیکل محلول - آرین پادرا صنعت

جدول مقادیر سیکل تعادلی

نقطه ۱: نشان دهنده محلول غلیظ است زمانی که پس از پاشش از نازلهای ابزوربر، شروع به جذب بخار آب می کند.

نقطه ۲: نشان دهنده محلول رقیق در خروجی ابزوربر هنگام ورود به مبدل حرارتی است.

نقطه ۳: نشان دهنده محلول رقیق به هنگام خروج از مبدل حرارتی است. غلظت این نقطه مساوی غلظت نقطه ۲ است ولی دما بالاتر رفته است.

نقطه ۴: محلول رقیق را در ژنراتور نشان می دهد زمانی که تا دمای جوشیدن گرم شده است.

نقطه ۵: محلول غلیظ را در خروجی ژنراتور نشان م یدهد زمانی که پس از جوشیدن، مقداری از آب آن تبخیر شده است.

نقطه ۶: نشان دهنده محلول غلیظ در خروجی مبدل حرارتی است زمانی که مقداری از گرمای خود را به محلول رقیق خروجی از ابزوربر منتقل کرده است.

نقطه ۷: محلول غلیظ را در ورودی نازلهای ابزوربر نشان می دهد که با مقداری از محلول رقیق خروجی از ابزوربر مخلوط شده است. این محلول پس از خروج از نازلهای ابزوربر در اثر پاشش، مقداری کاهش دما می یابد.

در  قسمت بعدی از سری مقاله های چیلر جذبی در آرین پادرا صنعت به بررسی سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر  پرداخته می شود. همچنین می توانید از این صفحه به لیست کامل تمام قسمت های این مقاله دسترسی داشته باشید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments