با استفاده از طراحی سنسور PIR در زمان استندبای وسایل روشنایی، می توان صرفه جویی قابل ملاحظه ای در میزان مصرف و همچنین هزینه خانوار به وجود آورد.سنسور های PIR برای تشخیص حرکت و ورود و خروج انسان ها استفاده می شود.

آنها کوچک، ارزان، با توان مصرفی پایین بوده و دارای نحوه راه اندازی آسان می باشند. به همین دلیل کاربرد گسترده ای در اسباب بازی ها و لوازم خانگی دارند. این سنسور ها در اکثر مواقع با نام های  PIR، مادون قرمز، پیروالکتریک یا حرکت IR شناخته می شوند.

جذب انرژی منبع حرارتی مادون قرمز اساس کار سنسور PIR

اساس کارکرد این حسگر ها، جذب انرژی منبع حرارتی مادون قرمز و لذا تشخیص حرکت آن منبع است. بدن انسان به طور طبیعی مقداری حرارت به صورت مادون قرمز از خود منتشر می سازد. لذا حرکت انسان در محدوده دید این حسگر موجب تشخیص می شود.

وسایل روشنایی بر پایه سنسور های PIR زمانی که حرکت آشکار می شود روشن و در زمانی که حرکت از بین می رود خاموش می شوند. در طی زمانی که لامپ خاموش است، وسیله دارای توان مصرفی ۱ الی ۳ وات است که در این سیستم طراحی شده جدید این میزان در زمان خاموشی لامپ به ۰.۰۰۰۷ کاهش یافته است.

سنسور

این مدار توان لازم را برای لامپ در زمان آشکار شدن حرکت تامین می کند و در زمانی که حرکت از بین می رود، لامپ را خاموش و توان را به منظور صرفه جویی در مصرف برق استندبای قطع می کند. این سامانه با استفاده از یک میکرو کنترلر، سیگنال را از سنسور PIR  دریافت و حرکت را آشکار کرده و لامپ را روشن می کند.

میکرو کنترلر در واقع یک رله حالت جامد را به عنوان کلید برای خاموش کردن لامپ کنترل می کند. در واقع میکرو کنترلر با استفاده از سنسور PIR بر شناسایی هر فرد به صورت اتوماتیک نظارت می کند. میکرو کنترلر دارای قسمتی داخلی برای طراحی قسمت سخت افزاری مدار می باشد.