منوی دسته بندی

چیلرجذبی، قسمت چهارم، سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر و عملکرد مدار کنترل

1 1 - چیلرجذبی، قسمت چهارم، سيستم جدا كننده گازهاي غير قابل تقطير و عملكرد مدار كنترل - آرین پادرا صنعت

در این مقاله از سری مقاله های چیلر جذبی در آرین پادرا صنعت بعد از معرفی کامل چیلر به بررسی سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر می پردازیم. همچنین می توانید از این صفحه به لیست کامل تمام قسمت های این مقاله دسترسی داشته باشید.

4.1 - چیلرجذبی، قسمت چهارم، سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر و عملکرد مدار کنترل - آرین پادرا صنعت

سیستم purge  چیلرهای ۱۶JB

 کنترل ظرفیت:

کنترل کننده ای که درجه حرارت آب سرد خروجی از دستگاه را میسنجد، در حقیقت موقعیت قرار گیری شیر کنترل ظرفیت را تعیین می کند. شیر هم به نوبه خود دبی جریان بخار یا آب داغ ورودی به داخل ژنراتور را تنظیم می کند و بنا بر این ظرفیت دستگاه را با بار سرمایی مورد نیاز هماهنگ می کند.

در شرایط بار کامل، شیر کنترل ظرفیت کاملاً باز است و هر چه بارسرمایی مورد نیاز کاهش می یابد و درجه حرارت آب سرد خروجی ازدستگاه به پایین تر از درجه حرارت طراحی میرسد، شیر به تناسب بسته می شود تا اینکه درشرایط بدون بار سرمایی شیر کاملاً بسته می شود.

سیستم کنترل الکترونیکی چیلرهای جذبی JB ۱۶ بدین شرح است:

و یک سیگنال کنترلی م یفرستد. این سیگنال توسط کنترلر دریافت می شود. بر این اساس کنترلر وضعیت مناسب برای شیر کنترل را تعیین کرده و به شیر کنترل فرمان تغییر وضعیت به وضعیت مناسب را می دهد. درجه حرارت آب سرد به صورت دستی در تابلوی کنترل دستگاه تنظیم میگردد.

کنترل غلظت بالا:

هنگامیکه غلظت لیتیوم بروماید در محلول به بالاترین حد مجاز نزدیک می شود، شیر محافظ سیکل باز میشود و مقدار کمی مبرد به داخل مدار محلول وارد می شود. بنابر این غلظت لیتیوم بروماید در حد مجاز نگاه داشته می شود.

برای کنترل پل های شیر محافظ سیکل در دماهای مختلف، از مجموعه ای شامل سه سوئیچ کنترل سطح و دو ترموستات دمای محلول برای تعیین وضعیت غلظت و دمای محلول استفاده می شود. سه سوئیچ کنترل سطح که در محفظه شناور در قسمت اواپراتور قرار دارند، بر اساس رابطه مستقیم بین سطح مبرد در اواپراتور و غلظت محلول کار م یکنند. بدین معنی که با افزایش سطح مبرد در اواپراتور غلظت محلول در قسمت ابزوربر بیشتر می شود.

بنابراین عکس العمل شیر محافظ سیکل به افزایش بیش از حد مجاز غلظت محلول را م یتوان با تعیین سطح مبرد دستگاه تنظیم کرد.

این کار با افزودن مبرد در راه اندازی اولیه دستگاه یا هر زمانیکه محلول یا مبرد از دستگاه خار ج می شود، انجام می پذیرد.

کنترل غلظت پایین:

درجه حرارت پایین کندانسور می تواند موجب رقیق شدن بیش از حد محلول لیتیوم بروماید در ابزوربر شود. در نتیجه، افت سطح مبرد در اواپراتور می تواند موجب کاویتاسیون در پمپ مبرد شود. برای جلوگیری از این مشکل، شیر کنترل سطح پایین (شماره ۱۳ ، تصویر موجود در قسمت دوم)

رقیق شدن لیتیوم بروماید را محدود م یکند. اگر سطح مایع در اواپراتور، خیلی پایین بیاید، یک سوئیچ کنترل سطح شیر سولنوئیدی را فعال می کند تا مقدار کمی لیتیوم بروماید وارد اواپراتور شود. این کار سطح مایع را در اواپراتور همیشه بالاتر از حداقل نگه می دارد و وضعیت اواپراتور و ابزوربر را متعادل میکند.

سیم کشی مدارهای کنترلی:

در شکل زیر مدار اللکترونیک چیلر جذبی  ۱۶JB نشان داده شده است.

4.2 - چیلرجذبی، قسمت چهارم، سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر و عملکرد مدار کنترل - آرین پادرا صنعت

عملکرد مدار کنترل  روشن کردن دستگاه:

 4.3 - چیلرجذبی، قسمت چهارم، سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر و عملکرد مدار کنترل - آرین پادرا صنعت

عملکرد مدار کنترل  خاموش کردن دستگاه:

4.4 - چیلرجذبی، قسمت چهارم، سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر و عملکرد مدار کنترل - آرین پادرا صنعت

قبل از راه اندازی اولیه:

4.5 - چیلرجذبی، قسمت چهارم، سیستم جدا کننده گازهای غیر قابل تقطیر و عملکرد مدار کنترل - آرین پادرا صنعت

در  قسمت بعدی از سری مقاله های چیلر جذبی در آرین پادرا صنعت به بررسی لوله کشی و تست های مختلف چیلر جذبی پرداخته می شود. همچنین می توانید از این صفحه به لیست کامل تمام قسمت های این مقاله دسترسی داشته باشید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

کسی قبلا به این مقاله امتیاز نداده، شما نفر اول باشید!

مرضیه ابراهیمی
Subscribe
باخبر شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments